Міністри оборони країн НАТО спробують об'єднатися навколо останніх планів стримувати Росію, хоча їх гостро непокоять нові тарифи на сталь і алюміній, які президент США Дональд Трамп запровадив, пославшись на потреби "національної безпеки". На короткий час відклавши в бік те, що в НАТО назвали "серйозними розбіжностями" в середиці альянсу, міністри оборони збираються погодити план захисту Північну Атлантику від зміцнілих російських військово-морських сил, а також досягти швидшого пересування військ по Європі і збільшити кількість боєздатних батальйонів, кораблів і літаків, пише Reuters.
"Ми бачимо розбіжності у питаннях торгівлі, кліматичних змін, ядерної угоди з Іраном. І це серйозні розбіжності між союзниками по НАТО", - визнав Генеральний серкретар НАТО Єнс Столтенберг, додавши, що альянс загартований розколами за 70 років своєї історії.
Міністр оборони США Джим Меттіс теж спробує ослабити напругу у відносинах з європейськими союзниками під час дводенної зустрічі у Брюсселі. Але три дипломати країн НАТО сказали Reuters, що вони стривожені тим, як Трамп атакує Європу у різних питаннях. Його риторика в дусі "Америка понад усе" і непослідовні заяви щодо НАТО переросли в політику, яка прямо кидає виклик європейським пріоритетам. Зокрема, США ввели мита на європейську сталь і алюміній, а також вийшли з Паризької кліматичної угоди і домовленостей з Іраном. Дипломати країн НАТО сказали виданню, що вони дедалі більше бачать в президенті Дональді Трампі когось чужого і не зацікавленого в трансатлантичних зв'язках, які Європа і Канада цінують.
"Держсекретар США Майк Помпео приходив на зустріч НАТО в квітні і справив дуже позитивне враження. Всі поважають і цінують Джима Меттіса. Але є страх і неспокій перед тим, що Трамп зробить завтра", - сказав один неназваний дипломат.
Трампа чекають на саміті НАТО в Брюсселі, який відбудеться в липні. Таким чином він зустрінеться з союзниками аж через рік після свого того, як він вперше побував на такому саміті і розкритикував альянс за недостатнє фінансування оборони. Столтенберг в четвер збирається вказати на те, що країни НАТО в 2018 році суттєво збільшили оборонні бюджети. Але посол США в НАТО Бейлі Хатчінсон сказала журналістам, що цього не достатньо. І американський президент буде й далі тиснути в цьому питанні на союзників.
Тим часом, популісти, які прийшли до влади у Європі, теж створюють розкол всередині НАТО. Сьогодні Генсек НАТО відповів на заклик уряду Італії послабити санкції проти Росії. Столтенберг наголосив, що підтримує економічний тиск на Кремль, тому що він посилає чіткий сигнал, що російська влада зробила грубу помилку, коли вторглася в Україну. І безкарними такі речі ніхто лишати не буде.