UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росію треба судити за злочини проти людяності - WP

Українська влада повинна звернутися до Гаазького суду у зв'язку з анексією Росією Криму і вторгнення в Східну Україну.

Навіть якщо мирні переговори в Мінську, які знаменують припинення вогню, протримаються, на Заході все одно вважають, що Росія бере участь у квазивійні в Україні, пише заступник держсекретаря США з глобальної політики в 2001-2009 роках, а нині старший науковий співробітник Belfer Center for Science and International Affairs (Гарвардський університет) Підлоги Дж. Добрянські The Washington Post.

"Існує також думка, що дії Росії в Україні надають дестабілізуючий вплив на європейську безпеку і порушили численні міжнародні правові норми", - йдеться в статті.

На жаль, Захід не вдалося здійснити такі заходи, які б змогли стримати Москву. "Ще гірше те, що Захід виявився нездатним розрізнити різні типи неправомірних дій Росії", - йдеться в статті.

Заходу, готуючись до вирішальної відповіді, слід враховувати серйозність порушень Росії міжнародних гуманітарних норм, особливо права збройних конфліктів. "Ця відповідь має прийти не тільки у вигляді дипломатичних та економічних санкцій, але і включити в себе розслідування і кримінального процесу в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі", - зазначає Добрянські.

Анексія Москвою Криму, вторгнення Росії в Східну Україну є агресією, це порушення Статуту ООН, багатьох європейських договорів та інших міжнародних зобов'язань, але в даний час у гаазького суду немає юрисдикції для розгляду злочинних актів агресії. Зате у нього є достатньо повноважень для розслідування злочинів проти людяності та військових злочинів, а саме грубих порушень Женевських конвенцій 1949 року.

Існує ніяких сумнівів, що численні військові злочини були скоєні російськими військами і підтримуваними нею бойовиками. Найбільш відомими прикладами є трагедія 17 липня, коли був літак Malaysia Airlines, і ракетний обстріл ринку в Маріуполі 24 січня. Ці дії являють собою в кращому випадку грубе нехтування життями цивільних осіб при проведенні військових операцій, а в гіршому - навмисні атаки по цивільних особах. При будь-якій інтерпретації, президент Росії Володимир Путін, який командує збройними силами, і вся військова субординація скоїли серйозні порушення Женевських конвенцій, йдеться в статті.

Міжнародний суд в Гаазі має правові підстави для юрисдикції на території України. Україна підписала Римський статут і намагалася його ратифікувати. Але її Конституційний суд зробив висновок, що цей договір несумісний з Основним законом країни. Росія також підписала Римський статут, але ще не ратифікувала його.

Україна надала Міжнародному суду в Гаазі юрисдикцію на розслідування злочинів проти людяності, які були здійснені в президентство Віктора Януковича. Української влади також нічого не заважає звернутися до гаазького суду у зв'язку з анексією Росією Криму, а також через вторгнення у Східну Україну.

"Поки європейські лідери продовжують думати над тим, як боротися з агресією Росії, першим пунктом у порядку денному повинно бути розслідування російських військових злочинів", - резюмує автор.

Читайте також: Україна звернеться в Гаазький трибунал щодо злочинів "ДНР" та "ЛНР"

Повідомлялося, що Рада ЄС із закордонних справ закликала владу України вжити заходів для розгляду Гаазьким трибуналом передбачуваних злочинів проти людяності, скоєних в країні. Також Рада ЄС закликала Україну ратифікувати Римський статут, так як це прописано в Угоді про асоціацію.

У своєму підсумковому документі Рада ЄС вирішила продовжити до вересня поточного року термін дії персональних санкцій стосовно приватних осіб і компаній у зв'язку із ситуацією в Україні. Рада ЄС доручила Єврокомісії та Європейській службі зовнішніх дій запропонувати доповнення до нинішніх списків осіб і компаній, на яких поширюються санкції, протягом тижня. Рада ЄС також пов'язала трагедію в Маріуполі 24 січня з діями Росії.