Конституційний суд Росії може бути виключений з Конференції європейських конституційних судів за участь у здійсненні міжнародного злочину - схвалення анексії Криму, сказав в інтерв'ю УНІАН глава Конституційного суду Литви Дайнюс Жалимас.
Він зазначив, що з ініціативою засудити дії суддів Конституційного суду РФ, які у березні 2014 року одноголосним рішенням визнали відповідним Конституції Росії "міжнародний договір" про приєднання Криму до Російської Федерації, виступила Україна.
"Вперше в історії суд, 19 осіб, бере участь у здійсненні міжнародного злочину. Зміст ініціативи в тому, щоб ці дії засудити і, може бути, в майбутньому поставити питання про членство цього суду в європейській Конференції конституційного правосуддя (Конференції європейських конституційних судів). Оскільки в Конференції одна з вимог для членів – керуватися принципом верховенства права і бути незалежним судом", - зазначив Жалимас.
Він також нагадав, що до ініціативи вже приєдналися шість країн.
"Поки у нас є підписи семи країн. Крім України, Литви, є ще Польща, Молдова, Грузія, Азербайджан і Кіпр", - повідомив Жалимас.
За словами голови Конституційного суду Литви, КС РФ повинен був розглядати питання з Кримом по суті, а не виконуючи політичну волю.
"Ми у своїй заяві дипломатично сказали, що у нас є великий сумнів, що цей суд керувався пануванням права... Якщо дивитися на це питання чисто юридично, КС РФ мав право зупинити анексію", - підкреслив він.
Минулого тижня в Росії презентували книгу про незаконну анексії Криму, в якій зібрані політичні, юридичні і моральні аргументи про незаконність окупації Криму з боку РФ.
У книзі зазначається, що при прийнятті рішення про анексію українського півострова було не менше восьми порушень різного характеру, однак в основному все зводиться до перевірки Конституційним судом обставин договору "про входження Криму в РФ".