UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російське МЗС заявило про непричетність СРСР-Росії до розробки "Новачка"

Захарова заявила, що найбільш ймовірними авторами "Новачка" є Великобританія, Словаччина, Чехія, Швеція і, ймовірно, США.

Ні Радянський Союз, ні Росія ніколи не вели жодних досліджень по розробці хімічної речовини під кодовою назвою "Новачок", заявила офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова в ефірі одного з російських телеканалів, передає "УНІАН".

"Ніколи ні на території СРСР, ні за часів Радянського Союзу, ні за часів Російської Федерації, ні на території РФ не було досліджень, які мали б пряму або кодову назву "Новачок", - заявила вона.

За її словами, ані в Радянському Союзі, ні в Росії слово "Новачок" в контексті розробок хімічних елементів ніколи не вживалося. Захарова вважає, що це слово було розроблено як назва і було використано стосовно до хімічних елементів та матеріалів на Заході.

"Найбільш ймовірно, джерелом походження даного хімікату є ті країни, які з кінця 90-х років проводять інтенсивні дослідження речовин з проекту "Новачок". Це - Великобританія, Словаччина, Чехія, Швеція, по США треба ставити питання", - сказала Захарова.

Також вона звинуватила Лондон в спеціальному використанні назви "Новачок" з метою викликати асоціації з РФ.

5 березня в британському Солсбері з сильним отруєнням невідомою речовиною був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль та його дочка. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, що працювали на місці події. За даними слідства, проти Скрипалів було використано нервово-паралітичну речовину "Новачок" російського виробництва.

Британія зажадала від Росії протягом доби пояснити появу речовини на території Королівства. Однак після закінчення 24 годин Лондон так і не отримав відповіді. Росія будь-які звинувачення на свою адресу традиційно відкидає.

14 березня прем'єр-міністр Британії Тереза Мей виступила перед парламентом щодо "справи Скрипаля" й озвучила список контрзаходів, вжитих її урядом у зв'язку з незаконним застосуванням Росією сили на території Сполученого Королівства. Зокрема, Британія висилає 23 російських дипломатів, а також посилить протидію російському шпигунству та підривній діяльності, включаючи можливе заморожування держактивів РФ.

Сполучене Королівство також ініціювало засідання Ради Безпеки ООН, в ході якого заступник постійного представника Британії в ООН Джонатан Аллен звинуватив Росію в порушенні Статуту ООН і Конвенції про заборону хімічної зброї.

Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля читайте в матеріалі Олександра Хари "Токсична Росія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".