Міністерство освіти і науки Росії видало наказ, який посилює правила взаємодії російських вчених з іноземними колегами. Його вже порівняли з обмеженнями, які існували за часів СРСР. Про це повідомляє "Радіо Свобода".
Скан документа публікує газета "Троїцький варіант", у ній же оприлюднений відкритий лист, в якому вчені просять скасувати документ і покарати людей, які його придумали.
Зокрема, наказ запроваджує такі заборони й обмеження:
-
російські наукові організації матимуть за п'ять днів повідомити Міністерству освіти й науки про зустріч із колегами-іноземцями, надавши список учасників;
-
якщо вчений хоче зустрітися з іноземним колегою в неробочий час, він має отримати дозвіл керівника;
-
після такої зустрічі потрібно скласти звіт про неї і додати копії паспортів учасників;
-
якщо зустріч проходить у російській науковій організації, на ній мають бути присутні не менше ніж двоє вчених із Росії;
-
іноземці при відвідуванні російських наукових організацій можуть використовувати "записувальні і копіювальні пристрої" тільки в тих випадках, які передбачені міжнародними договорами Росії.
У міносвіти РФ документ наразі не коментували. Викладач факультету інновацій і високих технологій МФТІ Юрій Аммосов припустив у своєму телеграм-каналі, що наказ може поширюватися на підприємства оборонної промисловості і ті, що працюють із держтаємницею.
У 2018 році в підмосковному Центральному науково-дослідному інституті машинобудування був заарештований 74-річний учений Віктор Кудрявцев за підозрою в розголошенні держтаємниці. Він наполягає, що звинувачення базуються на санкціонованому державою науково-технічному співробітництві. У липні ще одним обвинуваченим у справі став 77-річний співробітник того ж інституту.