UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російські еліти не будуть тиснути на Кремль – Washington Post

Дослідження свідчать, що сьогодні мілітаризм і ворожість до США популярні серед російських політиків, військових і чиновників, як ніколи.

Відколи 3 втретє обійняв крісло президента, Росія окупувала Крим, влаштувала війну на Сході України і відправила на допомогу бойовикам армію і зброю. Крім того, її літаки влаштували низку провокацій у небі над країнами НАТО, а армія вторглася в Сирію.

Тож питанням лишається, чи підтримують російські еліти таку агресивну зовнішню політику, яку проводить президент Путін. Відповідь на це питання: "Так, або принаймні вони так кажуть".

Про це на сторінках Washington Post пише професор Коледжу Гамільтона в Нью-Йорку Шерон Вернінг Рівера. Вона додає, що останні дослідження свідчать, що мілітаризм, експансіонізм і антиамериканізм серед російських еліт досяг найбільшого поширення з 1993 року.

Йдеться про результати опитування Центру Левітта при Коледжі Гамільтона. Експерти провели таємні інтерв'ю з 243 високопосадовцями з російських федеральних органів влади, парламенту, державних корпорацій, армії, силових структур, приватних великих компаній, університетів і академічних дослідницьких інститутів. Це вже сьоме опитування. Попередні аналогічні дослідження проводилися в 1993, 1995, 1999, 2004, 2008, 2012 роках.

Починаючи з 1999 року все більше опитаних росіян відповідали, що інтереси їхньої країни стосуються лише території в межах її кордонів. Але тепер все змінилося. В 2012 році, коли Путін став втретє президентом, 43,4% опитаних відповіли, що інтереси Росії не лише в межах її кордонів. А в 2016 – таку відповідь дали 82,3%.

При цьому російські еліти висловили переконання, що груба воєнна сила займає ключову роль у міжнародній політиці РФ. Тому не дивно, що росіяни готові втрачати час і кошти заради військових авантюр. Тим часом, опитування "Левада Центру" в минулому році підтвердило, що 53% простих росіян погодилися з твердженням, що їхня країна повинна ще більше витрачати на армію навіть ціною економічного добробуту.

"Іншими словами, російські еліти не будуть тиснути на Кремль, змушуючи його переглянути свою зовнішню політику найближчим часом", - дійшли висновку експерти.

У свою чергу, на сторінках Newsweek експерт Royal United Services Institute Ігор Сутягін писав, що Росія бреше про те, що вона не загрожує НАТО. Російська війська активність має зовсім не оборонних характер. Цього року дуже символічним стало відновлення Першої гвардійської танкової армії. Танкові війська самі по собі не найкращий інструмент для оборони. Вони краще підходять для наступальних операцій.

Раніше видання Newsweek писало, що Росія намагається покарати Україну за спробу зблизитися з НАТО. І те, що агресивні атаки в Донбасі пожвавилися на тлі саміту у Варшаві, не випадковість. Тим часом, на саміті Генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг допустив надання Україні летального озброєння країнами НАТО. Генсек НАТО також висловив занепокоєння загостренням ситуації в зоні АТО і в черговий раз закликав сторони до виконання Мінських домовленостей.