Через чергові випадки отруєння громадян Великобританії нервово-паралітичною речовиною "Новачок" російські дипломати будуть вимагати від уряду Великобританії оприлюднити дані щодо британських програм синтезування бойових отруйних речовин, передають росЗМІ із посиланням на повідомлення на сайті дипломатичного представництва РФ у Лондоні.
"Маємо намір вимагати від британської влади розкриття наявної програми по синтезу бойових отруйних речовин у Великобританії, в тому числі тих, які належать до масиву досліджуваних на Заході нових нервово-паралітичних речовин під загальною назвою "Новачок". Оприлюднення відповідних даних в інтересах усіх, хто прагне до встановлення істини у справі (отруєнь - ред.)Солсбері", – сказав дипломат.
Також в російському посольстві заявили, що запит, нібито відправлений дипломатами британцям, був проігнорований; запит стосувався організації зустрічі дипломатів РФ з представниками лабораторії оборонної науки і техніки "Портон-Даун", де експерти-хіміки працювали над визначенням отруйної речовини.
"Лабораторія існує з часів Першої світової війни і займається військовими розробками в області хімзброї. Вона розташована недалеко від Солсбері і Еймсбері, де, як відомо, сталися інциденти з передбачуваним застосуванням нервово-паралітичної речовини. Швидкість, з якою експерти визначили тип цієї речовини, а також їх роль у наданні медичної допомоги постраждалим, говорять про те, що британська сторона вела розробки і має його зразки", – заявив прес-секретар російського посольства.
Традиційно, як тільки торкнулися питання "російського сліду" в обох випадках отруєння, позиція Британії щодо цього питання виявилася заклеймлена "абсурдною".
Як повідомлялося, 8 липня в лікарні Солсбері померла 45-річна британка Дон Стерджесс. 30 червня вона і 44-річний Чарлі Роулі контактували з предметом, в якому зберігався "Новачок". За версією слідчих, отрута з цієї тари була використана для отруєння Сергія й Юлії Скрипалів.
Голова МВС Великої Британії Саджида Джавід закликав Росію пояснити отруєння "Новачком" двох британців у Вілтширі. Міста Еймсбері та Солсбері розділяють лише кілька десятків миль. А міністр оборони Великої Британії Гевін Вільямсон звинуватив Росію у смерті жінки.
Раніше, 5 березня у британському Солсбері із сильним отруєнням був шпиталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль і його донька. За деякий час були шпиталізовані кілька співробітників екстрених служб, які працювали на місці події.
За даними слідства, проти Скрипалів було використано нервовопаралітичну речовину "Новачок" російського виробництва. У Британії вважають, що саме Росія причетна до отруєння Скрипалів. Уряд країни ухвалив рішення вислати 23 російських дипломатів. Ще майже 30 країн підтримали Британію і на знак солідарності вислали російських дипломатів. Загалом на батьківщину повернулися понад 150 співробітників диппредставництв з різних куточків планети.