UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російське пропагандистське агентство процвітає у Туреччині – The Economist

Коли газети створюють враження про те, що фінансоване Кремлем агентство схоже на маяк свободи преси, щось сильно пішло не так. Приходьте за новинами без цензури і залишіться на прокремлівській прогулянці.

Виявлений поранений командир джихадистів, що проходить лікування в турецькій лікарні недалеко від кордону з Сирією. Суд присуджує компенсацію курдському сільському жителю, якого безглуздо б'ють співробітники служби безпеки. Письменник звинувачує уряд в атмосфері страху після того, як прокурор вимагає довічного ув'язнення для 16 осіб, які беруть участь в акціях протесту. Подібні історії наважуються висвітлювати лише кілька ЗМІ Туреччини – найбільшої в світі "в'язниці" для журналістів. Може здатися дивним, що одне з медіа - це новинна організація, що заснована і фінансується урядом Росії, йдеться в статті "На орбіті Sputnik'а" журналу The Economist.

У більшості країн Європи і Америки у російського агентства Sputnik є заслужена репутація кремлівського рупора. Facebook нещодавно звинуватив співробітників групи у створенні десятків фальшивих акаунтів на її платформі, призначеної для поширення дезінформації. Президент Еммануель Макрон назвав Sputnik "агентом впливу та пропаганди" у Франції. Sputnik зіграв аналогічну роль в Туреччині, де він з ентузіазмом підтримував зусилля Росії посилення відчуження країни від її західних союзників. Але агентство також завоювало сотні тисяч читачів і слухачів, надаючи все більш рідкісний продукт - новини про Туреччину без цензури турецькою мовою.

Служба, у якої є веб-сайт і радіостанція, була запущена в Туреччині наприкінці 2014 року. Рік потому військово-повітряні сили Туреччини збили російський військовий літак, який увійшов в повітряний простір після обльоту північній Сирії. Росія відповіла санкціями і вимагає офіційних вибачень. Sputnik відповів, передаючи тонку інформацію про російські претензії про продаж нафти "Ісламською державою" турецьким чиновникам, включаючи членів сім'ї Ердогана. Деякі турецькі новинні агентства підхопили цю історію. Навесні 2016 року Туреччина заблокувала доступ турецьких інтернет-провайдерів до сайту Sputnik і депортувала його менеджера. Пізніше в тому ж році, коли російські санкції почали діяти, Ердоган пом'якшав, висловив жаль з приводу збитого літака і помирився зі своїм колегою Володимиром Путіним.

Пізніше в 2016 році Ердоган відправився в Санкт-Петербург, де подякував Путіну за засудження спроби державного перевороту проти уряду Туреччини, погодився подолати розбіжності з приводу війни в Сирії, відродив ряд спільних енергетичних проектів, у тому числі підводний газопровід з Росії. І висловив зацікавленість у купівлі російської системи озброєнь. Путін виграв ще одну поступку - за день до візиту Ердогана Туреччина розблокувала Sputnik.

З тих пір Sputnik заручився підтримкою зближення між Туреччиною і Росією. Його веб-сайт рясніє історіями про те, що Туреччина купує російську ракетну систему С-400, проти якої виступає НАТО і, зокрема, Америка, в знак зростаючої незалежності країни від західного Альянсу. З таких питань, як війни в Україні та Сирії, а також заворушення у Венесуелі, Sputnik регулярно передає голос своїм російським скарбникам. Дослідження, опубліковане в минулому році корпорацією Rand, прийшло до висновку, що інформаційне агентство є невід'ємною частиною стратегії Кремля щодо "розпалювання підозр" між Туреччиною та її партнерами по НАТО і заручитися підтримкою країни у політиці Росії. Sputnik працює на родючому грунті. Згідно з серії опитувань, проведених Університетом Кадіра Хаса, частка турків, які вважають Росію загрозою для своєї країни, знизилася з 34,9% у 2016 році до 12,4% у минулому році. Ті, хто бачив Америку як таку, злетіли з 44,1% до 60,2%. Це схоже на хороше повернення Путіна за обмежені інвестиції.

Sputnik також продовжував бути більмом на оці Ердогана, ігноруючи правила, накладені на провідні інформаційні агентства Туреччини. За оцінками аналітиків та правозахисних груп, близько 90% газет знаходяться в руках бізнесменів, близьких до уряду) Служба нещодавно опублікувала витримки з інтерв'ю з Селахаттіном Демірташем, курдським політичним лідером, ув'язненим з кінця 2016 року. Більшості агентств фактично забороняється повідомляти про Демірташа або його русі. Критики вважають, що сайт хоче, щоб турки, особливо ті, хто критикує уряд Ердогана, прийшли, щоб гідно висвітлювати турецьку політику і залишатися на прокремлівському розколі.

Журналісти Sputnik кажуть, що вони просто надають альтернативу м'якому, беззубому висвілтенню, пропонованого місцевими новинними агентствами. Те, що робить Sputnik, схоже, працює. Його служба в Туреччині в даний час має в два рази більше підписників у Twitter (609 000 за останніми підрахунками), ніж її всесвітня служба.

У м'якому королівстві

Разом з BBC і Deutsche Welle, які також надають послуги на турецькому мовою, Sputnik перетворився в магніт для безробітних турецьких журналістів. Сьогодні група може похвалитися одними з кращих і найпопулярніших журналістів країни. Аху Озюрт, ТВ-ведуча, яка приєдналася до служби в минулому році, каже, що вона була приємно здивована, виявивши, що може запросити будь-кого, кого захоче, з'явитися в її радіопрограмі. Більшість з цих експертів перебувають у чорному списку великих новинних каналів за те, що надмірно критикують уряд Ердогана. "Мейнстрім в Туреччині настільки поганий, - каже Озюрт, - що просто вміння займатися базовою, ортодоксальною журналістикою здається надзвичайним". Ті, хто відповідальний за плачевний стан турецьких ЗМІ, починаючи з Ердогана, повинні звернути на це увагу - коли власні газети створюють враження про те, що фінансоване Кремлем агентство схоже на маяк свободи преси, значить, що щось серйозно пішло не так.

Детальніше про "промиванні мізків" читайте у статті Георгія Почепцова "У глухих лісах соцмедіа" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".