В часи президентства Дмитра Медведєва був короткий період, коли росіяни сподівалися, що 3 скоро нарешті порозуміється з іншими країнами Європи.
"Тепер я відчуваю лише страх. Росія на чолі з Володимиром Путіним, як вважає сам президент, йде своїм "особливим" шляхом. Але її громадяни не мають такої свободи дій. В полі політики їм пропонують безумовно підкорятися державі і по-рабськи йти в тому напрямку, який їм вкажуть інші люди", - пише на сторінках Financial Times російський економіст Євгеній Гонтмахер.
Він додає, що така модель взаємодії громадян і держави привід для занепокоєння. Особливо тому, що ніхто, навіть сам Путін, не знає, куди цей "особливий шлях" приведе.
"Російський президент керує сам і ретельно стежить, щоб в його руках була монополія на політичні ідеї. А бачення майбутнього в нього немає. Ми йдемо шляхом, який за межами кількох метрів ще доведеться прокладати", - пише автор.
Гонтмахер нагадує, що Путін постійно повторює, що традиційні цінності Росії треба поважати, а інші повинні рахуватися з інтересами його країни. Але навіть після того, як він зламав світовий порядок і намагається його змінити, тяжко уявити, яких форм він надасть світу в кінцевому результаті.
Автор пише, що часом йому здається, що Путін блефує і своїми несподіваними маневрами намагається виснажити Захід. Багато дипломатів в США і ЄС стурбовані жорстокою міжнародною політикою Росії. І йдеться не лише про те, що вчинки Путіна неприйнятні, а й про те, що, здається, не так і багато способів на них відреагувати. А часом складається враження, що навіть однозначна деструктивна стратегія дозволила б "дипломатам видихнути з полегшенням, ніж налякала б їх".
"Захід дратує ексцентрична поведінка Кремля. Ворогу, цілі якого зрозумілі, легше щось протиставити", - йдеться в статті.
В цей же час, на думку Гонтмахера, росіянам варто попрацювати над тим, щоб заповнити політичний вакуум, який утвориться без Путіна.
"Тим з нас, які не увійшли в так звану "путінську більшість", треба об'єднатися в рух громадського спротиву. Було би краще, якби в нас була можливість голосно і публічно обговорювати майбутнє країни. Але оскільки такої можливості немає, важливо, щоб ті, хто не згоден з нинішнім станом речей, міг знайти однодумців", - йдеться в статті.
Автор радить росіян не дивитися телевізор і частіше шукати інформацію в інтернеті, обмінюватися ідеями, обговорювати їх в соціальних мережах і на громадських форумах, навіть якщо вони організовані державою.
"Рано чи пізно епоха Путіна закінчиться. Це буде не просто зміна верхівки. Як вже неодноразово відбувалося в історії Росії, стара еліта піде з Кремля і забере з собою ідеологічний компас, дозволяючи країні почати розвиватися в іншому напрямку", - пише автор.
При цьому він додає, що не Росії не варто сподіватися на допомогу Заходу, який може прислати своїх консультантів і радників. Оскільки бути учнями росіяни не люблять. Варто зробити так, щоб в Росії була своя політична еліта, до якої на Заході будуть ставитися як до рівних. А самі росіяни повинні поставити собі за мету не просто перейняти західну модель життя, а спробувати її вдосконалити для себе і, можливо, інших.
Раніше єдиний депутат Держдуми РФ, який голосував проти анексії Криму Ілля Пономарьов писав на сторінках Bloomberg, що мільйон росіян з-за кордону можуть змінити Росію після Путіна. Він пропонує провести в Росії децентралізацію, збудувати незалежну судову систему і створення конкурентних умов ведення бізнесу. На його думку, люди, які могли б це зробити, чекають на шанс "від Лондона до Кремнієвої долини". А видання Bloomberg писало, що після Путіна може прийти режим набагато небезпечніший.
Чим довше буде тривати економічний спад в Росії, тим більше ймовірність того, що опозиція Путіна перетворитися в щось більш небезпечне. "Якщо комусь із еліти не вдасться повалити Путіна і провести вільні і справедливі вибори, то зміна режиму відбудеться через революцію", - йшлося в статті.