UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росії довіряти не можна – Меттіс

Захопивши українські кораблі, РФ порушила Договір про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки.

Міністр оборони США Джеймс Меттіс, коментуючи захоплення росіянами української корабельної групи, нагадав, що РФ порушила умови українсько-російського Договору про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки. Очільник Пентагону наголосив, що дії РФ є черговим доказом того, що Кремлю не можна довіряти, передає "Голос Америки".

"Якщо ви згадаєте про те, що між двома країнами було укладено Договір... це просто показує, що зараз словами Росії не можна довіряти", - сказав Меттіс журналістам у середу, 28 листопада.

Зазначимо, після незаконної анексії Криму і встановлення контролю над портом Керч і його акваторією, РФ не анексувала протоку і не денонсувала Договір про співпрацю у використанні Азовського моря та Керченської протоки. Статус протоки й Азовського моря залишається той самий – внутрішні води України і РФ.

Підконтрольні Росії "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували 24 полонених українця за звинуваченням у "незаконному перетині кордону, скоєному групою осіб за попередньою змовою або організованому групою, або із застосуванням насильства чи з погрозою його застосування".

Україна вже заявила, що суд над українськими військовими не правомірний, оскільки захоплені є військовополоненими. МЗС України направив ноту протесту російській стороні.

25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали шестеро українських моряків.

Командування ВМС ЗСУ підкреслює, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У ФСБ Росії стверджують, що ніяких повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом держкордону".

Українські правоохоронці переходять на посилений режим несення служби, ЗСУ та СБУ приведені в повну бойову готовність, в море вийшли військові кораблі. Також в повну бойову готовність привели Об'єднані сили та Держприкордонслужбу України.

Увечері 26 листопада Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада.