UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росіяни знову пишуть доноси на сусідів і друзів, як в СРСР – Newsweek

В деяких випадках чиновники самі пишуть анонімні скарги, щоб виправдати свої злочини.

Доноси і "анонімки" стають звичайним явищем у повсякденному житті росіян. Мешканці Росії скаржаться владі на сусідів, друзів і чиновників з метою добитися кар'єрного зростання і кращого життя. Деякі експерти в Росії порівнюють популярність доносів сьогодні з 1930-ми роками в СРСР.

Про це сьогодні пише Newsweek. Найчастіше доноси владі на співвітчизників росіяни пишуть анонімно, підписуючи листи від імені "стурбованого громадянина". Але в деяких випадках такі скарги публічні і часом публікуються від імені місцевих депутатів або представників Держдуми РФ. Російські експерти кажуть, що чиновники часом фабрикують свої обвинувачення з метою виправдати власні неправомірні дії.

Правозахисник Олександр Черкасов звертає увагу на державну кампанію проти "популяризації екстремізму і гомосексуальності чи образ релігійних людей". За словами правозахисника, в рамках цієї кампанії на групи людей і осіб був здійснений невиправданий і несправедливий тиск.

Головний редактор російського глянцевого журналу Анна Решоткіна розповіла, як їй довелося пояснювати прокурору розміщення на обкладинці фото переможниці конкурсу краси, замотаній в державний прапор Росії. За її словами, справу проти її видання порушили через "анонімну скаргу".

"Ситуація повертається до 1937 року, коли були поширені анонімки і доноси. Люди, які вдаються до цього, не становлять більшість. Але вони шукають вигоди для себе, кар'єрного росту. Тому вони дуже активні", - пояснила головний дослідник Інституту соціології Академії наук РФ Ірина Хали.

В статті йдеться про те, що на Заході люди теж скаржаться поліції і представникам влади один на одного. Однак на відміну від західної практики, в Росії хтось може написати "анонімку" лише через те, що йому здалася образливою поведінка іншої людини. Якщо на Заході скарги слугують для збереження порядку, то в Росії вони спосіб карати людей.

"В західних суспільствах немає місця безпідставним донесенням, оскільки на них ніяк не відреагують. Але в нас все інакше. Порожні обвинувачення узаконені і викликають наслідки", - пояснив культуролог Гасан Гусейнов.

Раніше колишній Генеральний секретар НАТО Андрес Фог Расмуссен заявив, що Росія небезпечніша ніж СРСР і веде "гібридну" війну проти Європи.