Мешканка Москви Поліна Певнєва вперше приїхала в Лондон вчити англійську мову дев'ять років тому, коли багато молодих і амбітних росіян почали проводити літо на мовних курсах, щоб потім збудувати своє майбутнє на Заході.
Коли дівчина знову поїде у 3 цього літа, їй буде самотньо у подорожі, оскільки кількість росіян, які вивчають англійську за кордоном, різко зменшилася. І плани про успішне життя в Західній Європі теж багатьом довелося відкинути.
Про це сьогодні пише видання Washington Post, додаючи, що вивчати мову у Великобританію приїжджали діти російського середнього класу. Цього ж року учнів з Росії на половину менше, ніж торік.
Для багатьох росіян обвал рубля зробив навчання закордоном неможливим. Батьки деяких дітей побоялися антиросійських настроїв на Заході. Крім того, є й ті, хто вважає, що вивчення іноземних мов шкодить володінню російською.
"Продовж більш ніж 20 років навчання закордоном дозволяло росіянам вбирати західний спосіб життя і привозити його додому. Однак тепер молоде покоління матиме значно менше таких можливостей. В часи, коли російські ЗМІ подають міжнародні новини з антизахідної позиції, здатність говорити англійською для росіян не відкриває таких перспектив, як раніше", - йдеться в статті.
В лондонські школі International House London кажуть, що в них на чверть поменшало учнів з Росії віком від 18 до 35 років. Проте молодших учнів побільшало. Поліна Певнєва збиралася продовжити посилено вивчати англійську мову в університеті. Однак тепер зовнішня політика її країни змінилася, і англійська перестала бути такою перспективною мовою. Натомість їй радять зосередитися на вивченні китайської.
"Англійська дуже важлива, але Китай – велика країна тепер і в нас з нею дуже хороші відносини", - каже росіянка.
Видання пише, що після розпаду СРСР Великобританія стала одним з найпопулярніших напрямків, куди виїжджали російські багатії. Навіть близьке оточення Володимира Путіна, попри антизахідні настрої, відправляли дітей вчитися у Великобританію. При цьому навчальні заклади Лондона стали більш популярними серед росіян, ніж американські, тому, що від переліт з Москви в британську столицю триває всього 3,5 години.
Але на фоні конфлікту Росії проти Заходу, Путін змушує росіян повертати на батьківщину своє багатство. Раніше російських школярів возили на екскурсію в Париж чи Лондон, а тепер – в Сочі і Крим. Уряд РФ заохочує такі подорожі, щоб популяризувати анексований український півострів серед росіян. Крім того, російська сторона відмовилася від програми обміну студентами і учнями, яку фінансував Держдепартамент США. Натомість у Кремлі намагаються навіть у російських школах зменшити години вивчення іноземних мов і збільшити кількість уроків російської мови, літератури і історії.
Британські мовні школи відреагували на зменшення кількості учнів з Росії і зменшили вартість навчання і сподіваються, що відтік тимчасовий. В цей же час, згідно із офіційними статистичними даними, кількість людей, які звернулися по британську студентську візу лише за перші три місяці 2015 року скоротилася на 70%.
Раніше пидання Financial Times писало, що іммігрантам з Росії доводиться виправдовуватися за вчинки Путіна. Видання пише, що освічений і добре забезпечений середній клас Росії розділився у поглядах з того часу, як Росія ввела армію в Крим і окупувала український півострів. Статистичні дані вказують на те, що емігрувати з Росії бажають все більше її громадян. Але на хвилі патріотизму багато хто вирішує і пережити кризу вдома.
"Середній клас розділився через пропаганду, антиукраїнську риторику і анексію Криму. Відсоток людей, які виправдовують дії Путіна зріс, а тих, кому він не подобається стало менше", - сказав голова "Левада-Центру" Лев Гудков.
Видання The Guardian писало, що тим часом в Росії культ Путіна досяг нового рівня. Російський президент продовжує вдавати мачо, але тепер йому ще й ставлять пам'ятники.