UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія злилася зі світом мафії, а не поборола його - The Economist

Сучасні російські "вори" схожі більше на західних фінансистів, ніж на татуйованих гангстерів.

Багато визначень застосовували до режиму Володимира Путіна в Росії: клептократія, постмодерний авторитаризм, і, як сказав Барак Обама, "регіональна сила". Ще одне таке визначення вказав іспанський прокурор у справі проти організованої злочинної групи. Він описав сучасну Росію як "мафіозну державу". Ця фраза запам'ятається на довго, але що вона насправді може означати? Про це пише The Economist, додаючи, що чудову відповідь на це питання дає експерт Марк Галеотті у своїй книзі "Злодії", в якій дуже яскраво і вичерпно описується сплетіння політики і організованої злочинності в Росії. Неписані правила кримінального підпільного світу з'явилися ще в часи царизму, коли кріпаки в Російській імперії, які були великою частиною населення, почали жити за кодексом, який виправдовував обман феодалів.

"Крадіжка деревини у землевласника чи вирубка царського лісу не вважалася гріхом", - зауважує Галеотті у своїй книзі.

Ця етика збереглася завдяки взаємному цинізму у відносинах між компартією і громадянами СРСР. Дефіцит, невизначеність і розрив між радянською ідеологією і її практичним втіленням дозволили кримінальним структурам процвітати. Як це часто буває, в'язниця стала місцем виховання злочинців зі спільною культурою. Спочатку радянські "вори" обережно ставилися до влади. Їхній кодекс забороняв будь-яку співпрацю з державою. До тих, хто наважувався на спільні афери з державними органами чи чиновниками, ставилися не дуже добре, зараховуючи їх до "сук". Однак, масштаби і кошмари сталінських ГУЛАГів скасували цю заборону і відкрили нові можливості для "нового покоління ворів, які співпрацювали з нечесними партійними функціонерами, коли відчували, що це в їхніх інтересах". Ця зміна була дуже серйозною не лише для кримінального підпілля, але й для всієї країни.

Зрештою, в 1980-х роках "перебудова" Михайла Горбачова "похитнула державу, але також відкрила двері для нових ринкових сил, які вори змогли успішно використати". Мутна, Гоббсінська, часто насильницька версія капіталізму стала "ідеальним інкубатором" для явища, яке прославилося на весь світ - російської мафії.

Путін зайняв крісло президента Росії з явним наміром відновити владу Кремля. Вільнодумні "вори" були маргіналізовані чи знищені. Інші ж були інтегровані, якщо вони грали за новими правилами. Тобто потрібно було уникати насильства і керуватися інтересами системи Путіна, яка стала "найбільшою бандою в місті". Галеотті підкреслює, що держава консолідувала свою владу, але не шляхом придушення, а поглинання кримінального світу. Гангстери були частково націоналізовані. Держава перейняла деякі їхні звичаї.

Не лише Росія, а й весь Захід відчув на собі наслідки цього злиття. Галеотті вказує, що кримінальні фігури і організації були корисним інструментом для операцій Кремля проти України. Хакери з кримінального підпілля теж корисні, тому що дозволяють державі добитися потрібних цілей і не лишити при цьому "відбитків".

Галеотті вказує на те, що сьогодні російські "вори" - це не грубі гангсрети в татуюваннях. Це розумні, охайні підприємці, схожі на російських міністрів чи західних фінансистів. Важливо те, що вони "не зацікавлені у підриві Заходу, їм потрібні можливості, які він дає". Це означає, що західні політики і люди бізнесу можуть визначати, наскільки глибоко "вори" можуть інфільтруватися у їхні суспільства. Галеотті зауважує, що важливим питанням лишається і те, чи зможуть інститути Заходу опиратися спокусі "закрити очі на брудні гроші". Фолькльор і культура "ворів" - суто російське явище. Але бажання швидко заробити багато грошей, поки ніхто не бачить, притаманне всьому світу.

Нагадаємо, що в лютому в Іспанії почали судити 18 членів російської мафії, близьких до оточення Путіна. Серед них депутат Держдуми Владислав Рєзнік, якого звинувачують у відмиванні грошей для російського злочинного угрупування.

Також в Німеччині правоохоронні органи заявили про вплив "російської мафії" на фірми по догляду за інвалідами та хворими. Майже 230 таких фірм, заснованих вихідцями з колишнього СРСР, запідозрили в підробці рахунків про надані послуги. Багато фірм замішані у відмиванні грошей і рекеті.