UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія транслює пропаганду в Європу, прикриваючись британською ліцензією на мовлення

Один з пропагандистських телеканалів РФ вісім разів за останні шість років порушував правила, але продовжує працювати.

Російські телевізійні станції використовують Велику Британію як центр поширення пропаганди і теорій змови на всю територію Європи, повідомляє The Telegraph.

Так, дві з них, кваліфіковані Європейським союзом як такі, що поширюють "змови" про "іноземних політиків", володіють ліцензією британського наглядового відомства Ofcom і транслюють програми з РФ на територію суверенних держав, які раніше входили до складу СРСР. Обидва канали, Ren TV і НТВ, зареєстровані в Лондоні.

Як зазначають журналісти, ці передачі викликають у союзників Британії серйозну стурбованість. Особливо у тих з них, які мають спільний кордон з державою-агресором.

За словами одного з дипломатів, що "кампанія із сильної дезінформації", яка проводиться цими каналами, подібна до зусиль Кремля щодо фінансування бойовиків на сході України. Їхньою цільовою аудиторією є російськомовні нацменшини, а сама пропаганда - спробою спровокувати заворушення в їхніх лавах.

Один із каналів порушив правила Ofcom вісім разів за останні шість років, але продовжує працювати, використовуючи британську ліцензію. Серед порушень: заклики глядачів підписати петицію про референдум щодо зміни конституції Латвії і фейкова заява про те, що ініціатива схвалена Виборчим комітетом країни.

Порушенням була й трансляція в 2015 році коментарів російського політика, лідера ЛДПР Володимира Жириновського, який заявляв про те, що Росія повинна "випалити Київ напалмом".

Посол Латвії у Великій Британії Байба Браже переконана в тому, що Ofcom необхідно докладати більше зусиль для вирішення цих завдань, а також закликала змінити правила ЄС таким чином, щоб вони дозволяли місцевим регуляторам втручатися у конфліктні ситуації. За словами Браже, російські канали, які працюють за британською ліцензією, транслюють "чисту пропаганду".

Правила Євросоюзу дозволяють мовникам транслювати власні передачі на території усіх країн-членів, навіть якщо телеканали зареєстровані лише в одній державі. У цьму випадку регулятор "країни походження" несе виключну відповідальність за контроль над кожною зареєстрованою мовною компанією, незалежно від того, де транслюються програми, зазначає "Українська правда".

Раніше в Європейському парламенті виступали за посилення протидії ЄС російській пропаганді. Зокрема, пропонувалося переглянути аудіовізуальну директиву ЄС для впровадження нульової толерантності до розпалювання ненависті й ворожнечі.

ЄС запустили сайт euvsdisinfo.eu для боротьби з дезінформацією з боку Росії. У супровідній інформації сайту йдеться про те, що він створений й межах кампанії, "спрямованої на поліпшення прогнозування, розгляду та реагування на прокремлівську дезінформацію". Проект реалізовано за програмою "ЄС проти дезінформації", він доступний одразу на трьох мовах: російською, німецькою та англійською.

Також повідомлялося про те, що ЄС збільшує допомогу Україні у боротьбі з російською пропагандою. Так, Єврокомісія збільшує фінансову підтримку в цьому питанні.