Хакери, які співпрацюють з урядом 3, створили кіберзброю, здатну сильно уразити системи електропостачання, від яких залежить повсякденне життя американців.
Про це пише видання Washington post з посиланням на дослідження у США. Його автори назвали шкідливе програмне забезпечення "CrashOverride". На даний момент відомо, що воно спричинило проблеми лише в одній електромережі - в Україні. Це сталося в грудні 2015 року. Видання пише, що тоді хкери на короткий термін змогли заблокувати одну п'яту електроенергії, вироблену в Києві.
Однак, за словами директора відділу вивчення розвідувальних загроз компанії Dragos Серджіо Кальтажіроне, програму можна модифікувати, після чого вона буде здатна вивести з ладу системи електропередачі і розподілення у США. Російські хакери, підконтрольні Кремлю, проявили інтерес до атак проти американських енергетичних і інших комунальних систем.
"Це кульмінація десятиліття роботи над теоріями і сценаріями атак. Ця програма змінює гру", - сказав Кальтажіроне.
Звіт компанії Dragos з'явився в той час, коли влада у США почала широке розслідування втручання Росії у американські вибори з метою вплинути на результат. Вважається, що в агресивній кампанії російська сторона застосувала низку методів включно зі зламом систем сотень політичних і інших організацій.
У Dragos умовно назвали групу хакерів, яка розробила вірус для виведення з ладу електросистем, "Electrum". На думку експертів, саме вона влаштувала атаку в Україні в 2015 році, лишивли без світла кілька сотень тисяч споживачів.
У Компанії iSight Partners, яка займається кіберрозвідкою і належить фірмі FireEye, кажуть про ще одну хакерську групу - "Sandworm". За словами аналітика iSight Partners Джона Хальтквіста, вона пов'язана з урядом Росії, а найвірогідніше з російськими спецслужбами.
"Ця російська група атакувала системи в США в 2014 році. Вона ж вимкнула світло в Україні у 2015-му" - сказав Хальтквіст.
Видання пише, що Sandworm і Electrum можуть бути однією і тією ж групою хакерів чи окремими частинами одного угруповання. У всякому разі, за словами експерта Dragos Роберта Лі, існують докази, які вказують на зв'язок між ними.
Нагадаємо, що нещодавно Володимир Путін розповів, що Росія не займається хакерськими атакамина державному рівні. І натомість вказав на "хакерів-патріотів", які, за його словами, могли атакувати країни, які "погано говорили про Росію".
У свою чергу, видання La Stampa зауважило, що у Путіна якось забагато "помічників". Спочатку це були "зелені чоловічки", які окупували Крим, потім генерали у відпустці, які, прихопивши танки і важке озброєння, у вільний час воюють проти України. А тепер з'явилися ще й "хакери-патріоти", які втрутилися у вибори в США. При цьому, видання зауажило, що російська держава не рідко веде свою політичну гру через приватних акторів. І сказати важко, де закінчується державний вплив і починається чиясь особиста ініціатива.