Нова російська війна в Сирії вирізняється залученням сучасних бойових літаків, гелікоптерів і артилерії, а тепер ще й тим, що Росія офіційно зазнала втрат.
Попри те, що повідомлення про смерті російських солдатів на сирійській території були і раніше, вчора стало відомо про підтверджену Москвою смерть 19-річного Вадима Костенка,я кий служив на військовій базі неподалік Латакії.
Про це на сторінках Washington Post журналіст Томас Гібонс-Нефф, нагадуючи, що перед тим, як російське Міноборони підтвердило загибель солдата, про неї повідомив блогер Руслав Левієв, який відстежує втрати армії Росії з початку війни в Україні.
Росія систематично заперечує смерть своїх солдатів в Донбасі і в Сирії, що вказує на те, Москва повернулася до політики часів СРСР, яка передбачає замовчування втрат у воєнні і мирні часи. Російська армія підтримує війська Башара Асада за допомогою артилерії і авіації і Кремль це не заперечує, в той час, як участь російської регулярної армії у війні проти України російська влада заперечує, хоча безліч доказів свідчать про протилежне.
Минулого тижня були опубліковані різні повідомлення про загибель російських солдатів неподалік Латакії від вибуху артилерійського снаряда. Кремль це одразу ж заперечив, заявивши, що його армія не бере участі в наземних операціях. Хоча військові США кажуть, що солдати Росії входять у загони сирійської армії для того, щоб координувати повітряні удари, які прикривають наступ військ Асада. Також в ЗМІ були повідомлення про участь у війні російського спецназу.
Автор зауважує, що попри сміливість Росії визнати смерть одного військового у Сирії, Кремль далі замовчує втрати в Україні. Хоча різні дослідження через соціальні мережі вказують на те, що в Донбасі загинули щонайменше 400 російських солдатів.
В цей же час, на сторінках Bloomberg оглядач Леонід Бершидський писав, що втрати Росії в Сирії можуть змусити Путіна покинути Асада. Він нагадує, що у випадку з Україною Кремль різко заперечував будь-які дані про загибель російських солдатів. Але у випадку з Сирією, вторгнення в яку Москва не приховує, замовчувати навіть незначні жертви не вдасться. Відмова вшанувати пам'ять російських солдатів була б неприйнятною для суспільства.
Раніше інформаційна агенція Reuters повідомляла про перших загиблих росіян в Сирії. Представники опозиційної організації "Сирійська обсерваторія з прав людини" підтвердили факт загибелі росіян, проте не привели деталей. Між тим, за інформацією спостерігачів, мова йде не про представників регулярної армії, які воюють в Сирії, а про добровольців.
У той же час українська розвідка повідомила про загибель 26 російських військових у Сирії зі складу 810 окремої бригади морської піхоти (Севастополь) Берегових військ Чорноморського флоту.
Повітряна військова кампанія Росії в Сирії почалася 30 вересня після відповідного запиту президента країни Башара Асада, якому з моменту початку війни в Сирії в 2011 році Росія надає підтримку, у той час як країни НАТО і ЄС звинувачують режим Асада у військових злочинах і вимагають його відставки.
Незважаючи на оголошену Росією мету військової кампанії - боротьба з бойовиками "Ісламської держави", західні держави, а також Турція та Саудівська Аравія заявляють, що цілі бомбардувань РФ в Сирії - в першу чергу, сирійські повстанці, опозиційні к Асаду, а не терористи "ІД".
Аналізуючи цілі Росії в Сирії, Віктор Каспрук у статті Сирійський "бікфордів шнур" Путіна DT.UA зазначає, що "путінська гра" полягає в тому, що йому зовсім не потрібна вся Сирія. Адже для повного контролю за її територією Російська Федерація не має ні військових, ні фінансових ресурсів.
А ось організація утворення на кшталт "Алавітської народної республіки" (на чолі зі збереженим Башаром Асадом), територія якого пролягатиме вздовж сирійського узбережжя Середземного моря, - та програма мінімум, до досягнення якої Кремль може докласти рештки всіх своїх сил.