UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія приховує радіаційну аварію - Wyborcza

Російські захисники довкілля вимагають від генпрокуратури розібратися в ситуації.

Ще у вівторок головний онколог Челябінської області Андрій Важенін запевняв: "Немає про що непокоїтися. А тим, хто тривожиться, раджу дивитися футбол і пити пиво".

Так він відреагував на повідомлення, що територія області заражена радіоактивним ізотопом рутену Ru-106. Паніка триває з кінця вересня, коли Інститут ядерної і радіаційної безпеки у Франції першим зареєстрвував підвищений, хоч і не небезпечний, рівень речовини в атмосфері. Невдовзі подібні сигнали надійшли також з Німеччини і інших європейських країн, зокрема з Польщі. Підвищення фону зафіксували і в Румунії, хоч і зауважили, що воно не перевищило допустиму норму.

Про це пише Gazeta Wyborcza, додаючи, що вчені вказували, що джерело зараження знаходиться на півдні Уралу, в околицях Челябінська. Вони допускали, що ним може бути ядерний реактор, супутник, який згорів при входженні в атмосферу чи завод з переробки відпрацьованого ядерного палива.

Міжнародне агенство атомної анергетики виключило дві перші версії. В кінці вересня не було жодної події, пов'язаної з супутниками. Версію про аварію реактора теж відкинули, тому що тоді б у атмосфері зафіксували не один радіоактивний ізотоп.

Все вказувало на те, що радіоактивний рутен потрапив в атмосферу з Озерська у Челябінській області, де завод "Маяк" займається утилізацією відпрацьованого ядерного палива з реакторів. Тим часом, державна компанія "Росатом", якій наледжить "Маяк", у своїх прес-релізах запевняла, що з 25 вересня до 7 жовтня на території всієї Росії окрім Санкт-Петербурга не спостерігалося наявності рутену в повітрі. При цьому, представники компанії посилалися на дані "Росгідромет".

Це насторожило активістів російського відділу Greenpeace. Вони звернули увагу на те, що гідрометеорологічна служба Росії в кінці вересня на початку жовтня не публікувала дані про рівень радіації на півдні Уралу, де працюють великі ядерні заводи, які в минулому пережили низку аварій, через що наслідки зараження відчуваються постійно.

Аж 21 листопала, коли вчені Заходу все категоричніше почали вказувати на "Маяк" як на джерело зараження, "Росгідромет" опублікував прес-реліз з даними радіаційного фону в околицях Челябінська за два місяці. І лише після цього виявилося, що в кінці вересня і на початку жовтня в чотирьох населених пунктах регіону був підвищений рівень радіоактивного рутену. В місцевості Аргаяш рівень забруднення в цей період зріс у 986 разів.

Що ж насправді було джерелом рутену, офіційно не відомо. Навіть прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков сказав, що нічого не знає про витік радіоактивної речовини. З'ясування ситуації вимагає Greenpeace. Екологи направили заяву в прокуратуру, вимагаючи розслідування не самої аварії, а "чому інформація про неї прихована від громадськості".

Як сказав директор російської програми Greenpeace Іван Блоков, пам'ятаючи про те, як Москва приховувала аварію в Чорнобилі і її наслідки, не можна дозволити, щоб щось таке знову сталося.

Нагадаємо, раніше французькі вчені з Інституту ядерної та радіаційної безпеки (IRSN) виявили серйозний витік радіації, ймовірно, у Росії чи Казахстані. Мова йде про витік ізотопів рутенію-106. На думку вчених, це вказувало на аварію на ядерному об'єкті в одній з цих країн, і сталася вона в останній тиждень вересня і напочатку жовтня.

Зараз здоров'ю людей нічого не загрожує, однак у момент витоку могла знадобитися евакуація. В даний час рутеній в атмосфері Європи не виявляється.