UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія постраждає більше за всіх від свого ж ембарго на європейські продукти

Найбільшої шкоди введені РФ торгові заборони завдадуть саме російській економіці. Для європейських країн ембарго буде мати досить обмежений і тимчасовий ефект.

Ембарго на імпорт європейських продуктів в Росію буде мати досить обмежений і тимчасовий ефект для більшості каїн, які потрапили під "контрсанкції", вважають економісти ЄБРР. Про це йдеться в доповіді Європейського банку реконструкції та розвитку.

За підрахунками експертів, з європейських країн найбільше від ембарго постраждає Литва, для якої обсяг експорту продуктів в Росію еквівалентний 2,7% ВВП. За тією ж ознакою в список можливих постраждалих ЄБРР включив Естонію, Латвію і Норвегію. Польща і Угорщина постраждають меншою мірою, вважають автори доповіді, яку цитує РБК.

найбільш негативний вплив ембарго буде мати на економіку Росії, йдеться у доповіді.

Читайте також: Росіяни масово скуповують у Фінляндії заборонені продукти

Для Литви продуктовий експорт в Росію становить близько 53% від імпорту аналогічної продукції з країн ЄС, відзначають автори доповіді. Вони наводять думку деяких аналітиків про те, що до 80% продуктів, які експортуються в Росію, можуть бути реекспортовані з інших країн, у тому числі і від "сусідів", які самі страждають від контрсанкций - Латвії та Естонії. За рахунок розподілу негативних наслідків вплив ембарго Росії на Європу буде знижено і для самої Литви навряд чи буде коштувати 2,7 в.п. зростання ВВП, вважають автори доповіді.

На основі методології Євростату ЄБРР підрахував, що заборонені Росією продукти складають близько 13% від інфляційного кошика 28 країн ЄС. Контрсанкції створили на європейському ринку тимчасовий надлишок продукції і це може підштовхнути європейську економіку до дефляції, говориться в доповіді. Вплив ембарго на зростання економік країн ЄС і негативний ефект на інфляцію буде залежати від здатності внутрішнього ринку цих країн спожити утворився надлишок продукції або швидко знайти альтернативні експортні ринки, пояснюють експерти.

В ЄБРР враховують, що на Європу припадало близько третини всього російського продуктового імпорту і що продукти, які потрапили під заборону - м'ясо, м'ясо птиці, риба та молочна продукція - складають близько 60% від усіх продуктів харчування.

Подорожчання цих продуктів на 10% призведе до прискорення інфляції в Росії на 2 процентних пункти, підрахували автори доповіді. Ці 2 п. п. необхідно додати до 7,5%-вого зростання споживчих цін, зареєстрованому в Росії в липні нинішнього року, ще до введення ембарго. Якщо б російські виробники збільшили випуск сільгосппродукції, ембарго могло б позитивно позначитися на зростанні російської економіки.

Однак, навіть якщо виробництво цих продуктів буде розширено, це допоможе Росії замістити тільки 15% від імпорту продуктів харчування, вважають в ЄБРР. При цьому разом із зростанням вартості імпортованих продуктів виростуть витрати на виробництво в обробній галузі, і в поєднанні з падінням реальних доходів населення це погано позначиться на зростанні ВВП Росії.

Негативний вплив на економіку Росії може бути знижено у короткостроковій перспективі завдяки наявним запасам і можливості швидко знайти альтернативних постачальників забороненої продукції, говориться в доповіді. Аналітики ЄБРР вважають, що найважче буде знайти постачальників м'яса і сиру, оскільки ці продукти вимагають обережного транспортування.

Нагадаємо, 7 серпня Росія заборонила м'ясо, рибу, сири, молоко з США та ЄС. Обмеження імпорту стало відповіддю на санкції проти РФ, які були введені Заходом через її агресії проти України. !zn