3 відмовилася поступитися Заходу і має намір найближчим часом здійснити постачання зенітних ракетних комплексів С-300 у Сирію.
Тема постачань російських озброєнь у Сирію обговорювалася під час травневих свят на двох різних зустрічах - Володимира Путіна з британським прем'єром Девідом Кемероном у Сочі і Сергія Лаврова з колегами з Німеччини та Польщі у Варшаві.
За даними джерела "Інтерфаксу", Володимир Путін запевнив свого британського колегу, що комплекси С-300 у Сирію будуть поставлені обов'язково, всупереч наполяганням західних країн.
"Тему постачань піднімали", - розповів представник російської делегації. "Тут все зрозуміло: ембарго на постачання немає, і ми виконуємо раніше підписані контракти, тобто, доводимо до кінця взяті на себе зобов'язання", - зазначив він.
Ще більш виразно висловився глава російського МЗС. Як пише "КоммерсантЪ", Лаврову довелося відзвітувати за ракетні постачання в ході переговорів за закритими дверима з Гідо Вестервелле і Радославом Сікорським 10 травня. Він нагадав колегам, що мова йде про контракт між Москвою і Дамаском, укладений ще в 2010 році. Частина техніки вже відправлена в Сирію, а частина дійсно готується до постачання.
Після завершення переговорів у Варшаві, відповідаючи на пряме питання німецького журналіста, Лавров підкреслив: "Росія давно вже продала і підписала контракти. І завершує постачання з підписаними контрактами техніки, яка є протиповітряними системами. Це не заборонено ніякими міжнародними нормами. Це оборонна зброя. Вона призначена для того, щоб в даному випадку Сирія, як держава імпортер, мала можливість захистити себе від ударів з повітря. Що, як ми знаємо, не є зовсім вже фантастичним сценарієм".
Глава МЗС ФРН Гідо Вестервелле також підтвердив, що суперечне питання дійсно обговорювалося.
"Ми, німці, вважаємо, що слід припинити будь-які постачання зброї (до Сирії), щоб політичне врегулювання отримало шанс вирішити дану проблему. Це важливо", - пояснив він, цитує "Російська газета".
Як зазначили журналісти, "незручні питання" про Сирію стали для Лаврова одним з "неприємних сюрпризів".
Нагадаємо, минулого тижня держсекретар США Джон Керрі, коментуючи інформацію у ЗМІ про те, що Дамаск нібито оплачує постачання з Росії декількох комплексів ППО С-300, заявив, що продаж ракет Сирії може стати дестабілізуючим фактором для безпеки Ізраїлю. Представники американської влади закликали Росію припинити постачання режиму Башара Асада озброєнь, в тому числі систем протиповітряної оборони.
При цьому якісь джерела в арабській розвідці стверджують, ніби російські комплекси С-300 вже доставлені до Сирії минулого тижня, ексклюзивно повідомив з Тель-Авіва кореспондент американського інтернет-ресурсу WND (WorldNetDaily). Ізраїльські спецслужби не змогли ні підтвердити, ні спростувати це за відсутністю власних даних.
Передбачається, що переконати Росію відмовитися від "ракетного плану" для Сирії спробує ізраїльський прем'єр Беньямін Нетаньяху. За неофіційною інформацією, його зустріч з Володимиром Путіним відбудеться в Сочі 14 травня. Про те, що візит Нетаньяху планується в терміновому порядку, написала минулого тижня ізраїльська газета Haaretz. Прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков підтвердив, що візит буде на цьому тижні.
Поки публічна позиція Росії незмінна. Офіційні особи, включаючи Путіна, не раз вказували, що поставки зброї в Сирію не порушують міжнародних конвенцій і ембарго, накладеного на військові поставки Дамаску Америкою і Євросоюзом.
У багатьох західних столицях не приховують обурення такою позицією і планами Росії. Адже З-300 цілком можуть поставити хрест на будь-яких планах щодо введення безпілотних зон над територією Сирії. Нагадаємо, за аналогічним сценарієм розвивалася ситуація у Лівії, де НАТО, використовуючи безпілотну зону, фактично допомогла повстанцям повалити режим Муамара Каддафі. !zn
Читайте також:
Сенат США готується узаконити постачання зброї сирійським повстанцям
Захід: "Ізраїльська атака" по Сирії може добити режим Башара Асада
Пентагон отримав дані про застосування в Сирії хімічної зброї