Росія тисне на діячів культури за вільнодумство, яке влада в Кремлі почала вважати загрозою для свого режиму. Це дуже схоже на те, як вільнодумство вважалося поза законом в 3.
Про це пише видання The New Yorker, нагадуючи, що російського театрального режисера Бориса Мезрича звільнили через постановку опери Ріхарда Вагнера "Тангейзер". Хоч театральні критики зустріли постановку схвальними відгуками, священики РПЦ пішли в прокуратуру скаржитися на "образу релігійних почуттів".
На думку оглядача, це один із останніх випадків жорсткої державної цензури в Росії і покарання митців за вільнодумство. Після того, як в 2012 році Володимир Путін знову став президентом, Кремль дедалі більше обмежує громадянські свободи росіян. Тиск стає схожим на радянський. Однак на відміну від СРСР, нині борці за "благопристойність культури" опираються на традиції православного християнства і "російські цінності".
"На практиці ж різниця зовсім незначна. В нинішньої влади Росії і радянських ідеологів спільною рисою є відчуття, що свобода думки і творчості небезпечна для абсолютної політичної потужності уряду", - йдеться в статті.
Тож сьогодні, так само як і в 70-80-х роках в СРСР, новаторство і провокація у мистецтві сприймається як "злочинна" політична нелояльність. А діячі культури, які готові принижувати своїх колег і задовольняти потреби режиму, можуть зробити хорошу кар'єру.
Раніше видання Gazeta Wyborcza писало, що в Росії православна цензура перемогла мистецтво.