Створена за активної участі Росії Організація Договору про колективну безпеку (ОДКБ) вже давно стала одним з політичних інструментів підтримки російської гегемонії на території колишнього СРСР, а тому нездатна на виконання будь-яких миротворчих завдань, заявив постійний представник України при ООН Володимир Єльченко на засіданні Генасамблеї під час продовження рамкової резолюції про співробітництво ООН та ОДКБ 25 липня, повідомляється на сайті Постійного представництва України при ООН.
"Деякі регіональні організації останнім часом замість просування миру та безпеки політизують свою діяльність завдяки діям своїх членів. ОДКБ – саме одна з таких організацій... На даний час ОДКБ перетворилася на один з демонстративних шляхів Росії до регіональної гегемонії та засіб впливу на своїх сусідів. ОДКБ – це просто ще один інструмент політики Росії на пострадянському просторі", – заявив постпред.
Єльченко нагадав, що після початку російської агресії в Україні ОДКБ не тільки продемонструвала бездіяльність, але не змогла навіть дати адекватну оцінку діям одного зі своїх провідних членів. Відповідно, Україна не може підтримати пункти резолюції Генасамблеї ООН щодо миротворчих можливостей ОДКБ, не кажучи вже про підтримку пунктів щодо ролі ОДКБ у "наданні адекватної відповіді на широкий спектр викликів та загроз".
Рамкова резолюція Генеральної Асамблеї ООН A/73/L. 103 "Співпраця між ООН та регіональними та іншими організаціями: співпраця між ООН та ОДКБ", створена зусиллями Вірменії, Білорусі, Екваторіальної Гвінеї, Казахстану, Киргизстану, Російської Федерації, Таджикистану, була прийнята на засіданні без голосування – це документ, який щорічно просто продовжується. У той же час Україна публічно не підтримала зміст резолюції, оскільки їй було важливо заявити власну позицію.
Організація Договору про колективну безпеку (ОДКБ, "Ташкентський договір") була заснована в 1992 році, і повинна була стати чимось на зразок пострадянського ОВС (розпалося в 1989 році Організація Варшавського Договору). В ОДКБ входять Росія, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан. 2 грудня 2004 року ОДКБ надали статус спостерігача в ООН.
Детальніше про створення ОДКБ і особливості цієї організації читайте у матеріалі Олени Снігир "Троянський кінь" російського миру" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".