UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія не представляє серйозної загрози для сил НАТО в Європі - Die Zeit

У Заходу зростають побоювання, що Путін не зупиниться навіть перед кордонами НАТО.

У російських Збройних сил не вистачає особового складу, союзників і можливостей для того, щоб серйозно загрожувати навіть країнам колишнього Варшавського договору, пише колишній головний редактор німецької газети Die Zeit Тео Зоммер у статті під назвою "Досить гриміти зброєю!".

Росіяни проводять навчання в Сибірі, НАТО тестує "сили швидкого реагування" в північно-східних державах ЄС. "Ігри військовими м'язами стали невід'ємною частиною української кризи, яка, як кажуть, не може бути вирішена військовим способом. У підсумку на Схід і Захід знову повернулися страхи і побоювання, які, як здавалося, вже були подолані з завершенням холодної війни 25 років тому", - пише Зоммер.

Із розпадом Радянського Союзу росіяни втратили чверть своєї території, половину її населення і значну частину свого багатства. Вони почувають себе пригнічено. Просування НАТО до її західного кордону сприймається російським керівництвом як загроза, західний вплив, який росте біля порогу.

У той же час у Заходу свої страхи. Він турбується черрез те, що російський президент Володимир Путін у ролі царя, "збирача російських земель", тепер намагається відновити колишній радянський вплив під новою етикеткою. Посилили страхи анексія українського Криму та підтримка Росією бойовиків на Сході України.

"У Заходу зростають побоювання, що Путін не зупиниться навіть перед межами НАТО", - підкреслює автор.

"Але ми не повинні дозволити себе обдурити. Росія як і раніше залишається ядерною наддержавою, в її арсеналі є 7500 ядерних боєголовок (у США - 7260). Але це тільки хороший стримуючий фактор, щоб не вести війну, навіть якщо Путін тепер хоче модернізувати частину з цього. Тим не менш, відомий раніше вплив Москви вже не такий, як був під час "холодної війни", - йдеться в статті.

Кремль раніше тримав під рушницею чотири млн осіб, то зараз лише 1 млн, а за деякими даними, взагалі 766 тисяч. Крім того через зменшення терміну військової служби до одного року якість підготовки солдатів дуже впав.

Леслі Гельб, який протягом багатьох років обіймав ряд високих посад в Пентагоні і Держдепартаменті, в своєму недавній доповіді пише, що велика частина російської армії зосереджена на Далекому Сході. Службу в елітних підрозділах проходили менше 100 тисяч чоловік.

Висновок Гельба наступний: "Влітку 2014 року Росія продемонструвала свою здатність стягнути 40 тисяч військових до українського кордону. Це достатня кількість, щоб погрожувати Україні, але не достатня, щоб представляти серйозну загрозу для сил НАТО в Східній і Центральній Європі".

У російських Збройних сил недостатньо особового складу, союзників і можливостей для того, щоб серйозно загрожувати навіть країн колишнього Варшавського договору. Ідея про те, що Москва спробує проникнути в ці країни і захопити їх, представляється навряд чи реалістичною.

Автор припускає, що робота в напрямку компромісу з Москвою може зажадати стратегічного терпіння. "Можливо, цього доб'ється наступне покоління, коли експансія Китаю не дасть росіянам дихати", - резюмує він.

У НАТО пообіцяли відповісти на ядерну активність Росії. При цьому Столтенберг заявив, що плани президента Росії Володимира Путіна передати армії 40 нових ракет з ядерними боєголовками – це не що інше, як необґрунтоване і небезпечне "брязкання" ядерною зброєю. 15 червня, в Литві підтвердили розміщення важкого озброєння США в країнах Балтії та Східної Європи.