UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія не повторить долю СРСР – Bloomberg

Росія більш залежна від нафти, ніж радянська імперія, але має стійкішу економіку, ніж була радянська.

Якщо вірити в те, що падіння цін на нафту зруйнувало 3, здається логічним сподіватися, що рано чи пізно нинішня криза призведе з повалення режиму президента Володимира Путіна чи розпаду Росії. Але не дешева нафта зруйнувала Радянський Союз. Це зробив комунізм.

Про це на сторінках Bloomberg пише оглядач Леонід Бершидський. Росія за правління Путіна більше залежить від нафти, ніж СРСР. Але вона немає жодної ідеології чи принципів, і це допомагає владі тримати все в своїх руках.

Радянський Союз був дуже дивним видом країни-заправки. В 1985 році пальне становило 52,7% його експорту. Але лише 24,7% сировини, 61,6% нафтових продуктів і 45% природного газу продавалися за ринковою ціною. Решта постачалася країнам Ради економічної взаємодопомоги за "конвертовані рублі", якими користувалися країни радянського блоку. Країни-сателіти могли виміняти нафту і газ на продукти, які СРСР насправді не були потрібні. Фактично це була система субсидій.

Велика частина твердої валюти, отриманої від продажу енергоносіїв, йшла на закупку зерна. Колективізація в часи Йосипа Сталіна і занепад аграрної промисловості перетворили СРСР із найбільшого експортера в імпортера зернових культур.

Єгор Гайдар, який займався реформами в Росії у перші роки після розпаду СРСР, писав, що у 1985 році, коли Саудівська Аравія перестала підтримувати високу ціну на нафту, перед радянським керівництвом постав вибір. Або позбутися східноєвропейської імперії і фактично відмовитися від бартеру нафти і газу із соціалістичним табором. Або скоротити імпорт продовольства на 20 мільярдів доларів. Але тоді довелося б скоротити раціон громадян до рівня часів Другої світової війни. А за таких умов влада СРСР не протрималася б і місяця. Або ж можна було радикально скоротити військово-промисловий комплекс. Але тоді б виникли з внутрішніми елітами, які існували зарахунок військової галузі.

Всі ці варіанти були неприйнятними з політичної точки зору. Тому ЦК КПРС вирішив не звертати уваги на проблему і взяти кредит у західних банків. Таким чином, обвал цін на нафту лише прискорив розпад СРСР. І на відміну від Радянського Союзу, Росія третій експортер зернових культур, а не імпортер. 32% продуктів на ринку РФ становить імпорт. Таким чином, на думку оглядача, Москва сьогодні здатна прогодувати росіян.

Судсидії країнам-сателітам теж значно менші, ніж були в радянські часи. Крім того, повномасштабної гонки озброєнь теж ще поки немає. Найбільшої шкоди російській економіці завдають корупція і витрати на соціальну сферу.

Путін, на думку автора, продемонстрував, що може змінити своє ставлення до обох цих обставин. Девальвація рубля дозволяє скоротити валютні витрати всередині країни і утримати економіку на плаву.

"Путін готовий перекласти на російський народ частину збитків від падіння цін на нафту і газ. Ця тактика дуже ризикована, але вона принаймні краща, ніж була в СРСР, керівництво якого не хотіло визнавати очевидне", - йдеться в статті.

Крім того, новини про можливу відставку друга президента РФ Володимира Якуніна з посади директора РЖД свідчить про можливу зміну ставлення Путіна до корупції. В цей же час, росіяни знову пишуть доноси на сусідів і друзів, як в СРСР. Головний редактор російського глянцевого журналу Анна Решоткіна розповіла, як їй довелося пояснювати прокурору розміщення на обкладинці фото переможниці конкурсу краси, замотаній в державний прапор Росії. За її словами, справу проти її видання порушили через "анонімну скаргу".

Раніше колишній Генеральний секретар НАТО Андрес Фог Расмуссен заявив, що Росія небезпечніша ніж СРСР і веде "гібридну" війну проти Європи.