UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія намагається змусити ЄС заплатити за відбудову Сирії - FT

Брюссель наполягає, що готовий витрачати гроші, лише якщо Асад піде.

Москва закликає ЄС запустити зусилля з реконструкції 3 у найближчі місяці, поглиблюючи суперечки щодо того, хто повинен заплатити за відбудову зруйнованої війною країни в той час, як режим Башара Асада відновлює контроль.

Представник Росії в ЄС Володимир Чіжов сказав Financial Times, що європейські країни "будуть нести відповідальність", якщо не визнають, що настав час підтримати програму відбудови, яка буде коштувати десятки мільярдів євро.

Його коментарі стали частиною зусиль Москви, націлені на використання у своїх інтересах дилеми, яка охопила Європу. Країни на континенті розмірковують над тим, як розумно витратити гроші на стримання потоку біженців з Сирії, але при цьому не підтримувати режим в Дамаску.

Європейські дипломати визнають потенціал розбіжностей у союзі через Сирію. Країни, які прийняли мільйони сирійців, такі як Туреччина і Ліван, тиснуть на ЄС, вимагаючи допомоги, яка б полегшила їхній тягар. Але європейські чиновники сперечаються над тим, в чому вбачають спроби змусити Європу сплатити рахунки Росії, чиї військові літаки бомбардують міста під контролем сирійських опозиціонерів, такі як Алеппо.

Росія вторглася у Сирію в 2015 році з метою змінити розташування сил на користь Асада і вибити опозицінерів з міст, які стали їхніми фортецями. Москва тепер намагається запустити певний політичний процес, який би дозволив їй закріпити результати її сирійської авантюри.

Великі країни ЄС наполягають, що будуть фінансувати відбудову Сирії лише в тому випадку, якщо буде укладена мирна угода, в якій будуть положення про політичну трансформацію.

"Зараз в інтересах ЄС збільшити тиск на Росію, не вкладаючі будь-яких грошей. Той факт, що росіяни нервують, демонструє, що тиск починає працюєвати", - сказав виданню неназваний європейський дипломат.

ЄС каже, що його країни-учасниці вже стали найбільшими донорами, чиї гроші йдуть на полегшення сирійської кризи. Адже більше 10 мільярдів євро були витрачені на гуманітарну допомогу і підтримку розвитку. Також союз запевняє, що ""готує підґрунтя для того, щоб міжнародна спільнота почала міркувати про післявоєнну відбудову Сирії".

Чіжов наполягає, що ЄС повинен вийти за межі надання гуманітарної допомоги.

"ЄС хоче побачити спочатку політичні зміни, а тим часом люди страждають. Тож ми переконані, що настав час вийти за рамках гуманітарної допомоги на користь чогось більш суттєвого", - сказав російський дипломат.

Він визнав, що Росії теж доведеться виділити гроші на відбудову Сирії, але Москва поки не визначилася з цифрою. На питання, що буде, якщо країни ЄС не дадуть ніяких грошей на відбудову, Чіжов відповів: "Тоді вони понесуть за це відповідальність. Ми будемо координуватися з іншими потенційними гравцями. Гіпотетично іранці можуть сказати: "Ви вкладаємо певні кошти в реконструкцію". Що Британія скаже, що скаже ЄС?".

Раніше видання The Times писало, що у Путіна є причини скоротити свої авантюри в Україні і Сирії. Російському президенту потрібно добитися скасування західних санкцій, щоб змінити становище своєї країни.

А видання The Guardian писало, що геополітичні ігри в Сирії не закінчилися. Москва повернулась на Близький Схід, так само як і її роль у кровопролитті. Іронія і в тому, що саме Путін оголосив перемогу над "Ісламською державою", хоча він ніколи не приховував, що російські сили воюють проти опонентів Асада. Визволення Ракки не було заслугою Росії, це зробили сили курдів і арабів за підтримки міжнародної коаліції на чолі зі США. Але все це не завадило Росії оголосити про свою дипломатичну перемогу. Втім, відбудовою Сирії Кремль займатися не буде і спробує спихнути це на Захід.