На тлі посилення санкцій 3 проти дедалі більш авторитарного уряду у Венесуелі, російський уряд розглядає можливості для розширення свого впливу в Латинській Америці.
Москва хоче знайти геополітичну точку опори на "задньому дворі" Вашингтона. Про це пише Financial Times.
"Ми вже певний час чекали цього, і от все сталося. Це означає, що значення Росії зростає. До кого їм ще звернутися окрім нас?", - сказав виданню консультант Кремля з Латинської Америки після новин про те, що США заборонили торгівлю державними цінними паперами Венесуели, зокрема її нафтової комапнії.
Видання нагадує, що минулого тижня президент Венесуели Ніколас Мадуро оголосив про намір найближчим часом відвідати Москву. Хоча російська сторона не підтверджує це і не називає жодних конкретних дат такого візиту. Але заява Мадуро вказують на те, що Каракас дивиться на Москву як на свою останню можливість.
В той час, як всі кредитори відвернулися від Венесуели на тлі загострення політичної і фінансової кризи, Росія продовжує вливати кошти в її довгострокові нафтові активи.
"Роснефть" вже виділила венесуельській державній компанії Petróleos de Venezuela (PDVSA) додатковий кредит в розмірі понад мільярд доларів на початку цього року в якості авансу за майбутні поставки нафти. В результаті загальний розмір російського кредиту зріс до 6,5 мільярдів доларів.
Скільки ще грошей Венесуела зможе отримати від Росії - це питання лишається відкритим. З політичної точки зору втручання Москви, зокрема через "Роснефть", має сумнівний вигляд. Навіть Китай, який був одним з найбільших кредиторів Венесуели, більше не дає їй грошей.
Однак, Москва часто допомагає авторитарним режимам, навіть якщо їхня приреченість очевидна. І не рідко саме "Роснефть" відіграє важливу роль у цьому втручанні. Аналітики підкреслюють, що нафтова компанія частково комерційний, а частково політичний інструмент.
Видання нагадує, що російська сторона хотіла б отримати за минулорічні борги венесуельську компанію Citgo, яка діє в США.
Хоча видання Wall Street Journal писало сьогодні, що адміністрація Дональда Трампа збирається завадити цьому поглинанню. Вашингтон може звернутися до санкцій проти Росії, які були введені за військову агресію проти України. Адже "Ронефть" в американському санкційному списку.
Як відомо, Венесуела переживає важку економічну кризу. У країні відбуваються регулярні відключення води і світла, не вистачає продуктів харчування та ліків. МВФ оцінює річну інфляцію в країні до 500%, називаючи її найбільшою в світі. Проте сам президент держави каже, що його уряд є жертвою економічної війни, яку великий бізнес веде проти його лівої адміністрації.
Детальніше про Венесуельську кризу читайте в матеріалі Віктора Каспрука "Венесуела – на межі громадянської війни" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".