UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія може внести розкол у Вишеградській групі – Wyborcza

Лише Польща не збирається брати участь у форумі, який організовує друг Путіна.

Наступного місяця лідери Чехії, Словаччини і Угорщини візьмуть участь у Форумі на острові Родос, організатором якого виступає компанія, пов'язана з 3.

Президент Чехії Мілош Земан підтвердив свій намір взяти участь у зустрічі, яка відбудеться в кінці вересня на грецькому острові. Як повідомляє Gazeta Wyborcza, про це в Празі повідомив прес-секретар чеського президента.

"Президент Земан прийняв таке рішення кілька днів тому, а додатковим поштовхом була інформація, що туди також збираються прем'єр-міністри Словаччини і Угорщини", - повідомив представник президента Чехії.

Польське видання нагадує, що з 2002 року форум на Родосі проводить організація під назвою Dialogue of Civilisations Research Institute. Її президентом виступає Володимир Якунін - один із близьких друзів президента Росії Володимира Путіна, який донедавна очолював РЖД. Крім того, росіяни займають три ключові посади в цій організації.

Існує небезпека, що Кремль спробує використати форум для лобіювання скасування санкцій проти Росії, які були запроваджені проти неї за розв'язання війни проти України. Минулого місяця лідери ЄС продовжили ще на півроку дію економічного тиску, хоча лідери деяких країн висловлювали сумніви у цьому рішенні. Серед таких були президент Чехії і прем'єр-міністри Словаччини і Угорщини.

Ці три країни разом з Польщею входять у неформальне об'єднання центральноєвропейських країн під назвою Вишеградська група. Цього року лише Варшава вирішила не брати участь у російському форумі на Родосі. Тож видання побоюється, що це може створити напругу і відносинах країн-учасниць Вишеградської групи.

З початку війни в Донбасі і російської окупації Криму країни Заходу оголосили "політичну ізоляцію" Росії. Однак європейські лідери дедалі частіше не дотримуються її. Сьогодні стало відомо, що новий прем'єр-міністр Великобританії Тереза Мей домовилася з Путіним про "особисту зустріч" наступного місяця. Вони домовилися "про налагодження діалогу по лінії спецслужб, які займаються проблематикою забезпечення авіаційної безпеки". Хоча ще в середині липня Мей називала Росію реальною загрозою. За її словами, нинішнє керівництво РФ підриває норми міжнародного права, і в цих умовах Великобританія не повинна проводити ядерне роззброєння.