UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія і Китай виводять "великого брата" на абсурдно новий рівень - WP

Чиновники обох країн намагаються придушити свободу слова в мережі, навіть вдаючись до боротьби з анекдотами.

"Великий брат" тепер дуже великий. І 3, і Китай останніми днями добре продемонстрували бажання задушити свободу слова і вираження онлайн. Вони в чергове показали, як це жити у світі, де жарти, месенджери і смішні відео можуть легко бути піддані цензурі і де додатки можуть зникнути за ніч. Москва і Пекін вивели наступ проти свободи вираження на абсурдно новий рівень, пише лояльне до Демократичної партії видання Washington post в редакційній статті.

10 червня в Китаї державний наглядач у сфері радіомовлення і телебачення розпорядився назавжди заблокувати додаток під назвою Neihan Duanzi. Це додаток, в якому користувачі здебільшого ділилися жартами і смішними відео. Згідно з описом правозахисної організації China Change, цей додаток охоплював широкий спектр коротких відео: смішних, зворушливих, музичних, грайливих і милих, а також дотепних діалогів, чудових фото і гумористичних замальовок "на всі смаки". Станом на минуле літо у додатка було 21,7 мільйонів користувачів. Здебільшого ним користувалася групи молоді, які називали себе "друзями по-анекдотах", віталися між собою закодованими повідомленнями в громадянських місцях і які знімали і обмінювалися відео. На одному з таких відео були десятки машин, які вишиувалися на вулиці вночі і відтворили "сигнал-візитну картку" цієї інтернет-спільноти: "Біп. Біп-біп".

Китайські правителі, які збудували "Великий китайський файрволл" для блокування іноземних сервісів, таких як Google і Facebook, намагаються взяти під контроль додатки з обміну повідомленнями всередині свої країни, застосовуючи репресивні техніки від цензури ключових слів до остаточного блокування. Заборона Neihan Duanzi була спричинена, як пояснили чиновники, "неправильною орієнтацією і вульгарним стилем". Директор компанії-розробника виступив з вибаченнями за те, що контент сервісу "не відповідав соціалістичному ядру цінностей". Іншими словами, поважні чиновнки компартії не сміялися з культури жартів.

""Друзі по-анекдотах" сформували помітну спільноту. І потенціалу того, що вони можуть діяти спільно, напевне, вистачило, щоб налякати партію, яка утримує монополію на владу", - йдеться в статті.

В Росії 16 квітня "Роскомнадзор" розрорядився провайдерам заблокувати додаток обміну повідомленнями Telegram, тому компанія-розробник відмовилася надавати ФСБ доступ до коду, що дозволило б "наступнику КДБ" читати повідомлення користувачів. У Росії Telegram має 13 мільйонів користувачів. Намагаючись заблокувати додаток, російська влада заблокувала великий масив IP-адрес, спричинивши хаос в російському сегменті інтернету. А тим часом, Telegram зумів лишитися онлайн. Перед штаб-квартирою ФСБ активістка з гурту Pussy Riot Марія Альохіна влаштувала протест, запускаючи паперові літачки, які зображені на логотипі додатка. Її арештували і засудили до 100 годин суспільних робіт за порушення закону про зібрання.

"Що говорить про російських і китайських лідерів те, що вони вони бачать в жартах, відео і паперових літачках загрози?" - пише видання.

В Росії Telegram став ще більш популярним після блокування. Як з'ясувалося, месенджером продовжують користуватися в Державній думі, Раді Федерації, Кремлі і уряді. Google заборонила використання свого домену для обходу блокувань. Раніше сервіси могли перенаправляти трафік на свої сервери через домен компанії.