UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія готується до великого скорочення бюджету, яке зачепить навіть армію – FT

Масштаб скорочення державних витрат вказує на те, наскільки болючий удар завдає по Москві дешева нафта.

Через обвал цін на енергоносії і глибоку рецесію 3 доведеться впродовж найближчих трьох років скорочувати державні витрати. Серйозні урізання фінансування нависли над охороною здоров'я, освітою і навіть обороною. В цілому Москва планує скоротити свої витрати на 27%.

Про це сьогодні пише Financial Times з посиланням на проект бюджету на наступний рік, який уряд подав на розгляд російського парламенту в п'ятницю.

Москва вважає, що за результатами цього року російський ВВП скоротиться на 0,6%. Однак, після трьох років економічного падіння Росія чекає зростання на 0,6% вже в 2017-му. Аналітики припускають, що Дума може чинити опір скороченню витрат на оборону, хоча багато статей лишилися в проекті бюджету під іншими назвами.

"Якщо цей проект бюджету ухвалять, це може призвести до початку періоду, впродовж якого реальні військові витрати будуть падати", - сказав експерт з Бірмінгемського університету Джуліан Купер.

На його думку, до 2019 року російський військовий бюджет може скоротитися на 15% у порівнянні зі своїм піковим обсягом у 2015-му.

Також Москва збирається продати державні частки держкомпаній, зокрема "Роснефть". Це може допомогти скоротити дефіцит бюджету, але в короткостроковій перспективі. В рамках планів скорочення російського фіскального дефіциту з 3,7% від ВВП в цьому році до 1,2% в 2019-му, в проекті бюджету на 2017 рік пропонується урізати загальні державні витрати на 1%, а також на 1,3% і 0,33% у 2018-му і 2019-му роках відповідно. В наступному році Москва планує скоротити витрати на охорону здоров'я на 22% у порівнянні з нинішнім роком.

Експерти московської Вищої школи економіки зауважують, що уряд Росії збирається витратити на освіту і охорону здоров'я найменше за останні 10 років.

"Така деградація наближує Росію до країн третього світу", - писала російська газета "Ведомости".

Натомість, фінансування оборони лишалося високим за міжнародними стандартами. На армію Москва витрачала 23,7% від всього федерального бюджету, або 4,7% від ВВП. Але в 2017 році вона збирається скоротити цю статтю видатків до 17,5% від всього федерального бюджету, або 3,3% від ВВП.

Тим часом, "Інформаційний спротив" повідомляє, що Росія намагається скоротити фінансові витрати на утримання "ЛНР". Зокрема, за даними "ІС", передбачається змінити порядок продажу російської нафти і бензину в "ЛНР", викинувши зі схеми приватних "посередників" з РФ, і перейшовши на прямі поставки підприємству "Луганськнефтепродукт".

Також раніше повідомлялося, що Кремль скорочує фінансування бойовиків в Донбасі. З початку вересня змінено порядок фінансового забезпечення діяльності "органів управління" бойовиків.