Рішення Володимира Путіна вивести війська з 3 стало темою заголовків газет в усьому світі. Але цього варто було чекати. В Москві від початку говорили про те, що сирійська операція армії Росії триватиме лише певний час і постійного розміщення військ не буде. А метою називали не підтримку життя режиму Башара Асада, а "порятунок сирійської державності", майбутнє якої повинні визначити самі сирійці на політичних переговорах.
"Те, що говорили раніше, зараз, власне, і відбувається", - пише на сторінках Financial Times професор Московської вищої школи економіки Федір Лук'янов.
Він додає, що питання, коли варто вивести війська з Сирії, нависало над Москвою впродовж всієї операції. І зараз Путін відчув, що вже час. І якщо придивитися, то стає зрозуміло, чому. Кремль хотів зміцнити режим Башара Асада, легітимність якого поки що визнає весь світ. Для цього російські літаки бомбардували його опонентів. Але це зайняло більше часу, ніж планувалося, тому що сирійська армія виявилася слабшою, ніж здавалося. Зрештою, ситуація на полі бою змінилася і це дозволило Росії скоротити свою присутність і відповідальність за майбутнє Сирії.
Автор вважає, що Москва змогла врятувати режиму Асада від повалення і допомогла зміцнити і розширити його контроль над певними територіями країни. До того ж опозиція втратила можливість перемогти режим військовими методами навіть після виведення російських військ. А це значить, що ворогам Асада доведеться домовлятися про політичне рішення.
Однак, на думку Лук'янова, Сирії потрібні глибокі реформи, щоб відновити життєздатну державність. І в Москві не вірять, що режим Асада зможе існувати довго без таких змін.
"Виведення російських військ – це сигнал сирійській владі, що потрібну роботу за неї ніхто робити не буде", - йдеться в статті.
Російський експерт зауважує, що Москва почала військову операцію в Сирії під гаслом боротьби з тероризмом. Але це завдання від початку було вторинним. Першочергово Кремль хотів відновити певну сирійську державність. Водночас, бомбардування, які проводила Росія і західна коаліція на чолі з США, зупинили поширення "Ісламської держави" в Іранку і Сирії. Але для повної поразки терористів цього недостатньо. Потрібна наземна кампанія, в якій би опозиція і влада об'єднали свої зусилля. Російський експерт підкреслює, що для цього і потрібен політичний процес.
Лук'янов також вважає, що Росія не піде з Сирії повністю, щоб вона не розпалася. Він нагадує, що США вивели війська з Іраку і це дозволило "Ісламській державі" захопити значну територію. А з Афганістану американські сили були виведені не повною мірою і ця країна значно стабільніша. І тому, на думку російського експерта, Росії потрібно теж лишити військову інфраструктуру і контингент в Сирії, щоб гарантувати міцність режиму.
Також автор зауважує, що операція в Сирії зміцнила політичні позиції Росії на світовій арені. До сирійської кампанії в основному темою для розмови Заходу з РФ була війна в Україні.
"Наївно чекати обміну за формулою "Сирія на Україну". Але немає сумнівів, що тепер до Москви ставляться більш серйозно, ніж півроку тому, і це вплине також на переговори щодо України", - вважає російський експерт.
Тим часом, аналітично-розвідувальна організація Stratfor повідомила, що Росія розширює базу ВПС у Сирії. Крім цього, РФ на даний момент не стала відводити ЗРК С-400, а також літаки Су-30 і Су-35. Відзначається, що російська авіація продовжує надавати підтримку військам Асада в наступ на місто Пальміра, який контролюється "Ісламською державою".
За повідомленнями ЗМІ, навіть після оприлюдненого виведення основного контингенту ВКС РФ з Сирії, в країні залишиться приблизно тисяча російських військових в якості військових радників армії Башара Асада.