По всій території 3, де тільки є російські військові позиції, Володимир Путін пильно дивиться з плакатів поруч з написом: "Російські збройні сили – гарант світової безпеки". І це гасло добре відображає те, які думки стоять за російським вторгненням, яке ніколи не стосувалося лише Сирії.
Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що минулого року російські війська зайшли на сирійську територію, щоб дозволити владі своєї країни створити телевізійний спектакль для мас, зміцнити свої позиції в глобальній політиці і змусити Захід зважати на російські інтереси.
Тож коли Путін у березні оголосив, що "основна частина" російських сил залишать Сирію, а головна місія була досягнута, він частково сказав правду. Сьогодні Росія вже не здається "регіональною силою", якою її колись назвав президент Барак Обама. Тепер усі шляхи до миру в Сирії ведуть через Москву.
"Лише Росія і США можуть закінчити війну в Сирії, навіть попри те, що у них різні політичні інтереси і цілі", - написав у своїй статті нещодавно начальник штабу Збройних сил РФ Валерій Герасімов.
Але найцікавіше у російському виведенні військ з Сирії те, що воно насправді не відбулося. Якби Москва дійсно вирішила залишити країну, це означало б відмовитися від здобутого впливу і віддати її Ірану, який також підтримує президента Башара Асада. Тому замість виведення сил, Путін їх тільки трохи скоротив.
Оголошення, зроблене російським президентом у березні, насправді було способом "переосмислити присутність як постійну, а не як частину тимчасової місії", - сказав російський військових експерт Дмитро Горенбург. Росія вивела з Сирії кілька літаків, щоб дати зрозуміти Башару Асаду, що не варто сприймати російську допомогу як належне. Однак її вплив на ситуацію все ще сильний.
Видання нагадує, що на військово-повітряній базі в Латакії досі базуються бомбардувальники. Нещодавно сюди також прибули нові штурмові гелікоптери. А російські ракети С-400 в Сирії насторожують навіть НАТО. Схоже, що російське військове шоу продовжується. За словами Дмитра Треніна з московського центру Карнегі, коли США і Росія проводять спільні місії, все відбувається "на російських умовах". Також видання нагадує про нещодавній прес-тур в Сирію, який організувало міністерство оборони РФ. Журналісти помітили, що на всіх блокпостах сирійські офіцери підпорядковуються російським.
Видання пише, що загони Росії дуже відрізняються якісно від сирійських. Під час репетиції параду на День перемоги на російській авіабазі невелика бойова група Сирії не могла навіть тримати стрій. Асад доукомплектовує свою армію бойовиками ліванської "Хезболи", іноземними найманцями і головорізами. Вони погано дисципліновані і зовсім ненавчені.
Видання нагадує, що російські війська в Сирії займаються не лише масовими бомбардуваннями. Нещодавно вони допомогли Асаду відвоювати Пальміру. Там тепер теж з'явилася невелика військова база РФ. Російський спецназ бере участь у розробці тактик, проведенні розвідки і тренуванні сирійських солдатів. І кількість російських військових в Сирії, схоже, досить велика. Видання нагадує, що міноборони Росії замовило 10 тисяч медалей за участь у сирійській кампанії.
В цей же час, союзники Заходу в близькосхідній країні не можуть похвалитися зміцненням свого впливу і позицій. Навіть деякі лояльні до Асада групи не можуть похвалитися таким розгортанням своїх сил, як Росія. Тому Захід розглядає розмови Москви про "боротьбу з тероризмом" як димову завісу, за якою ховаються зовсім інші цілі. Міністр закордонних справ Великобританії назвав російський військовий спектакль "позбавленим смаку". І майже ніхто не вірить, що Росія дійсно хоче знайти політичне рішення для завершення війни.
Нещодавно російський військовий загинув під обстрілом у Сирії. Командування представило військовослужбовця до державної нагороди посмертно. Втрати російських військ в Сирії – військова таємниця. Проте не вдалося приховати інцидент з бомбардувальником Су-24, який залетів на територію Туреччини 24 листопада 2015 року і був збитий турецьким винищувачем. Тоді загинув командир літака Олег Пєшков.
У ході пошуку штурмана Су-24, Росія втратила вертоліт Мі-8 та одного військовослужбовця – був убитий морський піхотинець Олександр Позиніч.
Пізніше стало відомо про загибель офіцера спецназу під час боїв за Пальміру, а також про смерть двох членів вертольота "Нічний мисливець", що розбився в районі міста Хомс.