UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російський суд призначив за журналістську діяльність вирок суворіший, ніж за вбивство

Колеги і прихильники Івана Сафронова впевнені, що вирок є помстою.

Російський екс-журналіст Іван Сафронов отримав 22 роки в'язниці за «державну зраду». До такого терміну засудив Сафронова російський суд у понеділок. Про це пише Reuters.

Прокуратура заявила, що він нібито розкрив державну таємницю. Його прихильники назвали це рішення занадто суворим покаранням, яке демонструє відсутність свободи ЗМІ в Росії.

Івана Сафронова, колишнього кореспондента газет «Коммерсант» і «Ведомости», який став радником голови російського космічного агентства, заарештували в 2020 році і звинуватили в розголошенні секретної інформації. Прокуратура впевнена, що Сафронов поділився державною таємницею про продаж Росією зброї на Близькому Сході зовнішній розвідці Чеської Республіки.

Журналіст відкидає звинувачення і минулого місяця відхилив угоду зі слідством про визнання провини, яка передбачала пом’якшення вироку і скорочення терміну ув’язнення до 12 років.

32-річний Сафронов заявив, що інформація, яку він нібито передав до Чеської Республіки, є публічною інформацією з відкритих джерел.

Адвокати Сафронова заявили, що оскаржуватимуть вирок. Його прихильники кажуть, що ця справа є помстою за його репортажі, які викрили подробиці міжнародних угод Росії зі зброєю: журналіст викрив плани Росії продавати Єгипту винищувачі. Передбачувана угода вартістю 2 мільярди доларів була скасована незабаром після того, як США пригрозили Каїру санкціями у випадку, якщо вона буде реалізована.

«Сафронов отримав 22 роки за журналістську діяльність. Я хочу, щоб кожен з вас, хто зараз мене бачить, змислився, чи варто залишатися в цій професії. Що якби хтось з вас отримав 22 роки за те, що займався своєю роботою?», — сказав журналістам адвокат Сафронова Дмитро Качев.

Його арешт у липні 2020 року викликав обурення російських журналістів, у тому числі в державних ЗМІ. Євросоюз закликав Росію зняти з Сафронова всі звинувачення та звільнити його без жодних умов та наслідків.

Кремль після арешту Сафронова називав його «талановитим журналістом», водночас заперечував свою причетність до справи.

Під час судового процесу команда юристів журналіста опублікувала посилання на 19 опублікованих статей і урядових заяв, які, на думку прокурорів, становлять «державну таємницю», котру Сафронов нібито передав чеській зовнішній розвідці.

«Іван ніколи нікуди не пересилав жодної секретної інформації — ні за гроші, ні задарма... Він був звичайним журналістом, чесно виконував свою роботу», — йдеться в заяві його адвокатів.

Перед судовим засіданням у понеділок кілька незалежних російських ЗМІ закликали звільнити Сафронова. У своїй заяві видання «Медуза», «Новая газета» і ТВ «Дождь», заявили, що  очевидним є те, що Сафронова карають за його репортажі про військові закупівлі, які викликали роздратування у міністерства оборони.

Правозахисник Павло Чиков назвав вирок «диким, демонстративно жорстоким покаранням, який відповідає сучасному стану Росії».

Він сказав, що не може знайти прикладів будь-яких справ про державну зраду, за якими було б винесено настільки суворий вирок.

Люди в залі суду, які прийшли підтримати журналіста, аплодували Сафронову, скандуючи слово «Свободу!». Сам він після оголошення вироку перед тим, як його вивели з зали суду встиг лише сказати «Я вас люблю!».