UA / RU
Підтримати ZN.ua

Російський Су-27 намагався збити британський літак-розвідник у 2022 році

Літак Королівських ВПС з екіпажем у вересні  виконував місію над Чорним морем у міжнародному повітряному просторі.

У вересні 2022 року пілот російського Су-27 намагався збити літак Королівських ВПС, вважаючи, що у нього є дозвіл відкрити вогонь, повідомляє ВВС.

РФ на той час стверджувала, що інцидент у вересні минулого року стався через "технічну несправність". Російський пілот тоді випустив дві ракети. Міністерство оборони Великої Британії публічно прийняло пояснення Росії.

Читайте також: Літаки Королівських ВПС перехопили два російські бомбардувальники

Але тепер три високопоставлені західні джерела в обороні, які знають про інцидент, заявили, що російські повідомлення, перехоплені літаком RAF RC-135 Rivet Joint, дуже відрізняються від офіційної версії.

Літак Королівських ВПС з екіпажем до 30 людей 29 вересня минулого року виконував місію спостереження над Чорним морем у міжнародному повітряному просторі, коли зіткнувся з двома російськими винищувачами Су-27.

Перехоплені комунікації свідчать, що один із російських пілотів після неоднозначної команди російської наземної станції вважав, що йому дали дозвіл націлитися на британський літак. Однак другий російський пілот заперечував це і сварився зі своїм товаришем, коли той випустив першу ракету.

Міністерство оборони Британії не оприлюднює подробиці перехоплених повідомлень.

Джерела повідомляють, що вільні формулювання російського диспетчера свідчать про високий ступінь непрофесіоналізму причетних осіб. Російський пілот випустив ракету "повітря-повітря", яка успішно запустилася, але не змогла навестися на ціль, повідомили ВВС. Це була помилка, а не несправність.

Пізніше пілот випустив другу ракету, яка просто впала з крила, це означає або несправність зброї, або перерваний запуск.

У заяві до парламентарів 20 жовтня 2022 року тодішній міністр оборони Бен Воллес Великої Британії назвав цей інцидент "потенційно небезпечним зіткненням".

Але він прийняв пояснення росіян, сказавши: "Ми не вважаємо цей інцидент навмисною ескалацією з боку росіян, і погоджуємося, що це сталося через несправність".

Втім витік розвідданих засвідчив, що американські військові висловлювалися про цей випадок більш гостро.

У документах, опублікованих в Інтернеті американським льотчиком Джеком Тейшерою, той самий інцидент описується як "майже збиття".

"Інцидент був набагато серйознішим, ніж спочатку зображували, і міг бути рівнозначним акту війни", - повідомляє New York Times.

Незважаючи на те, що екіпаж британського літака ледь не зазнав катастрофи, Королівські ВПС продовжували виконувати розвідувальні польоти над Чорним морем. Після інциденту ці польоти супроводжували винищувачі Typhoon, озброєні ракетами "повітря-повітря»"

Велика Британія є єдиним союзником НАТО, який проводить місії з екіпажем над Чорним морем.

Як повідомлялося раніше, британські винищувачі знову перехопили два російські бомбардувальники, які 21 серпня пролітали на північ від Шетландських островів Шотландії. Попередній раз літаки росіян виявили в північній зоні повітряного патрулювання НАТО 15 серпня.