Відповідальність за сходження вагонів з рейок та підпали військкоматів у РФ, як повідомляє The Insider, беруть на себе підпільні групи, які виступають проти вторгнення в Україну.
З кінця лютого в Росії сталося щонайменше 23 атаки на військкомати, з них 20 - це підпали. За інформацією видання, вони не були якоюсь скоординованою кампанією. Зокрема, за підпал двох будівель військкомату в Удмуртії наприкінці травня заарештували 48-річного художника та колишнього сільського вчителя Іллю Фарбера. «Хотів дізнатися, на що я здатний. Чи можу я… таке зробити», — говорив він про свій вчинок на допиті.
Замовчати факти підпалів владі було досить складно, бо партизани самі активно вивішують відео про це у соцмережах.
Другий напрямок боротьби підпільників — рейкову війну — влада намагається списати на технічні неполадки, проте за офіційною статистикою видно, що кількість залізничних аварій з початку війни різко зросла.
Після початку повномасштабної війни в Україні новини про диверсії на залізниці почали з'являтися чи не щодня. 1 травня в результаті диверсії було зруйновано міст у Курській області, призначений для руху товарних поїздів.
The Insider підрахував: лише за інформацією ЗМІ, з березня по червень 2022 року в Росії зійшли з рейок 63 товарні поїзди. Це майже в півтора рази більше, ніж за аналогічний період минулого року. При цьому географія катастроф вагонів перемістилася на захід, а частина поїздів потрапили в аварії поряд з військовими частинами.
12 квітня мешканці села Титівка у Білгородській області на кордоні з Україною прокинулися від вибуху. Влада повідомила, що пошкоджено залізничне полотно. Жодних роз'яснень того, що сталося, влада не дала.
Вже 21 квітня у тій самій Білгородській області, на станції «Крейда», сталася нова аварія — з рейок зійшов товарний поїзд. А 27 квітня ФСБ прозвітувала про затримання двох росіян, які нібито готували нову диверсію в Білгородській області. За версією ФСБ, затримані "прихильники українського нацизму" і "направляли на український сайт "Миротворець" відомості про військовослужбовців" російської армії. Однак ні імен, ні особистих даних про диверсантів не повідомляли.
1 травня в Курській області, за повідомленнями влади, було підірвано залізничний міст. Пригоду назвали «диверсією». А наприкінці травня паблік «Обережно, Москва» опублікував повідомлення, що ФСБ розшукує членів «Бойової організації анархо-комуністів», які готували диверсію на залізничних коліях у підмосковному Сергієвому Посаді. За версією слідства, вони викрутили вісім гайок, розібрали рейковий стик та частково розвели рейки, які вели до військової частини 14258 (секретний навчально-тактичний центр 12-го головного управління Міноборони, що відповідає за ядерну безпеку країни).
Знайти "бойових анархістів" ФСБ так і не вдалося. А ось The Insider удалося. Представники «Бойової організації анархо-комуністів» (БОАК) повідомили, що затримали потяги, які ведуть ще до однієї військової частини — в/ч 55 443 під Киржачем (Володимирська область). Там розміщено арсенал Головного управління ракетно-артилерійського Міноборони РФ. «На жаль, диверсію було виявлено ввечері 25 червня. Проте навіть у такому вигляді диверсія завдала шкоди противнику, затримавши пересування складів з військовим обладнанням та завдавши економічних збитків у зв'язку з необхідністю відновлення залізничних колій», - розповіли представники осередку The Insider.
За визнанням самих анархістів, їхня діяльність багато в чому була натхненна дією білоруських партизанів, які ефективно протистояли російському вторгненню через територію Білорусі на початку війни.
За місяць до початку війни (24 січня) активісти «Супраців» здійснили на білоруські залізниці атаку, яка готувалася вже давно: зашифрували основну частину серверів, баз даних та робочих станцій БелЖД та знищили бекапи. Мета — уповільнити та порушити роботу дороги.