UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росіяни пропонували лідерові сепаратистів Каталонії 10 тисяч солдатів на підтримку незаконного референдуму – Politico

Незаконний референдум призвів до призупинення автономії Каталонії, арешту всіх лідерів сепаратистів та втечі глави регіону в Бельгію

Російське угрупування запропонувало послати 10 тисяч солдатів в Каталонію, щоб допомогти регіону досягти незалежності у 2017 році, розповів суддя, який розслідує передбачуване використання державних коштів для фінансування незаконного "референдуму" сепаратистів, пише журнал Politico.

Через кілька годин після того, як іспанська поліція заарештувала 21 впливового бізнесмена Каталонії за підозрою в нецільовому використанні державних коштів і відмиванні грошей, суддя Хоакін Агірре заявив, що російська група, створена в епоху Михайла Горбачова, запропонувала "підтримку" колишньому президенту Каталонії Карлу Пучдемону, в тому числі послати 10 тисяч солдатів в регіон і гроші для погашення боргів Каталонії, якщо влада оголосить про незалежність.

Назви угруповання суддя не назвав.

Хоча Пуйчдемон і проголосив незалежність Каталонії в жовтні 2017 року, суддя заявив, що, на його думку, лідер сепаратистів відхилив пропозицію росіян. Референдум про незалежність, який вважався незаконним відповідно до Конституції Іспанії, призвело до припинення автономії Каталонії, осуду 12 каталонських лідерів і втечі Пучдемона в Бельгію.

"Якби він погодився, події, ймовірно, були б трагічними і розв'язали б збройний конфлікт з державою з невідомою кількістю загиблих", - написав Агірре в офіційному звіті, та детально описує арешти і обшуки.

Суддя засновував свої підозри на повідомленнях Цивільної гвардії Іспанії, і на двох аудіозаписах, знайдених в телефоні Віктора Терраделласа, одного із заарештованих бізнесменів, який нібито контактував з делегатом російського угруповання.

Інший заарештований, Хав'єр Вендрелл, колишній член каталонського уряду і колишній член розпущеної терористичної групи "Терра Лліура" (Вільна земля – ред.), був знятий на відео, де він говорить, що за ним стежать іспанські спецслужби та що він хоче "гарантувати максимальну безпеку, щоб ніхто не дізнався про його стосунки з Росією".

У доповіді Агірре також згадується зустріч 9 листопада 2017 року посольстві Еквадору в Лондоні бізнесмена Оріоль Солера, заарештованого в рамках тієї ж операції, і засновника WikiLeaks Джуліана Ассанджа. За словами судді, зустріч відбулася на тлі "стратегії дезінформації та дестабілізації, в якій взяв би учать і Кремль". Суддя також повідомив, що в червні 2017 року Солер їздив в Санкт-Петербург.

Адвокат Солера схарактеризував аргументи судді як просто домисли та заявив, що його клієнта не затримали б, якби він не виступав за незалежність.

Пучдемон, який зараз є депутатом Європарламенту, звинуватив Іспанію в спробі придушити прихильників каталонської незалежності. "Вони намагаються [привести] до політичної та громадянської загибелі руху за незалежність, тому що через три роки після проголошення незалежності ми продовжуємо боротися за справедливу справу", - твітнув він.

Читайте також: В Іспанії затримали українця у справі про "шпигунство" під час референдуму в Каталонії

14 жовтня 2019 року Верховний суд Іспанії виніс вирок лідерам каталонських сепаратистів. Дев'ятеро обвинувачених отримали від 9 до 13 років ув'язнення, максимальний термін отримав колишній віце-президент Каталонії Оріол Жункерас.

1 жовтня 2017 року в Каталонії відбувся референдум про незалежність, який в Мадриді визнали незаконним. У жовтні 2017 року голова місцевого Женералітату (парламенту) Карлес Пучдемон підписав декларацію незалежності Каталонії від Іспанії, а потім разом з іншими однодумцями втік до Бельгії, рятуючись від переслідування з боку іспанської юстиції.

Докладніше про політичну кризу в Іспанії читайте в матеріалі Олексія Коваля "Іспанію "пучдемонить"".