Володимир Путін знову використовує продовольство в якості політичної зброї. Зокрема, пишуть редактори The Wall Street Journal, цими вихідними він призупинив співпрацю з Чорноморською зерновою ініціативою ООН — угодою яка дозволяє Україні експортувати зерно через Чорне море на світові ринки.
Виправданням Путіна є удар безпілотника по російських кораблях поблизу Севастополя, кримського порту, який Росія силою захопила в 2014 році. Удар безпілотника, імовірно, був здійснений Україною, і російські кораблі є законними цілями війни. З початку війни ракети з російських кораблів обстрілювали українські цивільні та військові цілі. Але лише нещодавно в Україні з’явилася зброя, яка може поцілити по Севастополю.
Масштаби завданої російським кораблям шкоди невідомі, проте Путін, ймовірно, шукав привід, щоб за будь-що вийти з зернової угоди. Його головна мета полягала в тому, щоб Росію не звинуватили у нестачі продовольства та зростанні цін у всьому світі, особливо в бідних країнах, жителям яких загрожує голодна смерть.
Оскільки його війська втрачають позиції на полі бою, Путін вважає, що підсиленням тиску на Україну та західні уряди він може підвищити ставки.
Експорт продовольства – неабияке джерело доходу для Києва. Росія вже завдає постійних ракетних ударів по електростанціях в усій Україні, щоб посилити труднощі з наближенням зимових холодів.
Засудження Путіна навряд чи змінить його думку щодо зернової ініціативи. Якщо він наполягатиме на продовольчій блокаді, найкращою відповіддю для США буде організація коаліції країн, які супроводжуватимуть вантажі зерна з Одеси через Чорне море. Це не обов’язково має бути операція НАТО, хоча очолити її мають США.
Захід також може розпочати судовий процес щодо конфіскації понад 300 мільярдів доларів російських активів, які були заморожені санкціями на початку війни.
Стратегія Путіна на порятунок провалу розпочатої ним неспровокованої війни полягає в тому, щоб тиснути на Україну та світ нестачею енергії та їжі. Ці 300 мільярдів доларів можуть бути перераховані, щоб допомогти Україні перезимувати та відбудуватись.