UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія вже переживає шалену демографічну кризу, а далі буде гірше — The Economist

Війна в Україні загострила кризу, яка почалася ще до її початку.

В Росії розгортається демографічна трагедія. За останні три роки країна втратила приблизно на 2 мільйони людей більше, ніж зазвичай: в результаті війни, хвороб і масового виїзду, пише The Economist. 

Тривалість життя російських чоловіків у віці 15 років скоротилася майже на п'ять років, до того ж рівня, що і на Гаїті. Кількість росіян, народжених у квітні 2022 року, була не більшою, ніж у місяці гітлерівської окупації. Крім того, чимало чоловіків призовного віку загинули, або виїхали з країни, відтак жінок наразі принаймні на 10 мільйонів більше, ніж чоловіків.

Війна не є єдиною чи навіть головною причиною цих бід, але вона їх поглибила. За західними оцінками, за останній рік було вбито або поранено 175-200 тисяч російських військових (власні цифри Росії нижчі). Десь від 500 тисяч до 1 мільйона переважно молодих, освічених людей втекли за кордон, аби уникнути м’ясорубки. Навіть якби в Росії не було інших демографічних проблем, втратити стільки людей за такий короткий час — дуже боляче. По суті, втрати у війні ще більше обтяжують хворе населення, яке й без того зменшується. Можливо, Росія вступає в фатальне коло демографічного спаду.

Коріння кризи в Росії сягає 30 років тому. Країна досягла піку чисельності населення в 1994 році, коли в ній налічувалося 149 мільйонів жителів. Відтоді загальна кількість зменшилася зигзагоподібно. У 2021 році вона становила 145 мільйонів (ця цифра, отримана від ООН і не включає 2,4 мільйона жителів Криму, який Росія захопила в 2014 році).  За прогнозами тієї ж ООН, за умови збереження сьогоднішніх тенденцій через 50 років кількість населення в Росії може скласти лише 120 млн. І це зробить Росію з шостої у світі за кількістю населення у 1994 році лише 15-ю.

За словами Олексія Ракші, незалежного демографа, який раніше працював у державній статистичній службі, якщо поглянути лише на мирний час, кількість зареєстрованих народжень у квітні 2022 року була найнижчою з 18 століття. 

Зменшення населення характерне не лише для Росії: у більшості посткомуністичних держав спостерігалися спади, хоча й не такі значні. Їх зниження було повільним, керованим зменшенням. За останні десятиліття чисельність населення Росії різко скоротилася, потім, завдяки періоду високого рівня імміграції та більш щедрим виплатам на дітей після 2007 року, частково відновилася, але зрештою падіння знову поновилось.

За даними Держстату, у 2020 і 2021 роках населення країни загалом скоротилося на 1,3 млн, а смертність перевищила народжуваність на 1,7 млн.  

Найбільше зменшилась кількість етнічних росіян, чисельність яких, згідно з переписом 2021 року, за два роки скоротилася на 5,4 мільйона. Їхня частка впала з 78% до 72%. От вам і вихваляння Путіна про розширення «Русского міра».

Все це почалося ще до війни і є відбитком жахливої пандемії ковіду в Росії. Офіційна кількість померлих від цієї хвороби становила 388 091, що  відносно мало. Однак The Economist оцінює загальну кількість додаткових смертей у 2020-2023 роках між 1,2 і 1,6 млн. Це можна порівняти з кількістю летальних випадків у Китаї та Сполучених Штатах, де населення набагато більше. Не виключено, що в Росії смертність від ковід була найвищою після Індії – 850-1100 смертей на 100 тисяч осіб.

Якщо додати смертність від пандемії до жертв війни та тих, хто втік від мобілізації, у 2020-23 роках Росія втратила від 1,9 до 2,8 мільйона людей на додачу до свого традиційного демографічного скорочення. Це навіть гірше, ніж на початку 2000-х років, коли населення падало приблизно на півмільйона на рік.

Що це може означати для майбутнього Росії? Варто пам'ятати, що демографія — це не завжди вирок, і що в середині 2010 Росії справді вдалося зупинити падіння. Вплив зміни населення часто є комплексним, як показує військова мобілізація Росії. Зменшення кількості етнічних росіян призовного віку, який підвищують з 18-27 років до 21-30 років, ускладнить проведення чергового весняного призову, який починається в квітні. Це ляже ще більшим тягарем на молодих чоловіків у неросійських регіонах, таких як Дагестан, де вже спалахнули протести. Це також може перешкодити планам Кремля збільшити чисельність збройних сил на 350 тисяч упродовж наступних трьох років. З іншого боку, наразі немає жодних ознак того, що в Росії бракує молодих людей, яких можна принести в жертву на кривавій війні.

Читайте також: Росія кожного місяця втрачає в Україні вбитими щонайменше 5000 солдат – CSIS

Загальний ефект демографічного спаду полягатиме в тому, що Росія кардинально зміниться в гірший бік. Більшості країн, які зазнали скорочення населення, вдалося уникнути великих соціальних потрясінь. В Росія все може піти інакше.  Її населення скорочується надзвичайно швидко і вже до середини столітті може впасти до 130 мільйонів людей. На додачу, очікувана тривалість життя російських чоловіків різко впала з 68,8 у 2019 році до 64,2 у 2021 році частково через ковід, частково через хвороби, пов'язані з алкоголем. Російські чоловіки тепер помирають на шість років раніше, ніж чоловіки в Бангладеш, і на 18 років раніше, ніж чоловіки в Японії.

Тож Росія може не досягти того, що дозволяє іншим країнам бути заможними і при цьому старіти: високого та зростаючого рівня освіти. Ніколас Еберштадт, демограф з Американського інституту підприємництва у Вашингтоні, стверджує, що країна являє собою дивне поєднання смертності країн «третього світу» та освіти «першого світу». Росія має одні з найвищих показників рівня освіти серед людей старше 25 років у світі. Однак відтік добре освічених молодих людей нівелює цю перевагу. За даними Мінкомзв’язку, у 2022 році країну залишили 10% працівників IT-індустрії, багато з яких є молодими чоловіками. Їхня втеча ще більше спотворює й без того незбалансоване співвідношення статей у Росії:  в 2021 році на кожних 100 чоловіків припадала 121 жінка старше 18 років.

Демографічна катастрофічна петля не зменшила прагнення Путіна до завоювань. Але це робить Росію меншою, гірше освіченою та біднішою країною, з якої тікає молодь і де чоловіки помирають у віці 60 років. Вторгнення стало людською катастрофою і не лише для українців.