Російський президент Володимир Путін фактично втратив одного зі своїх союзників у Європі, оскільки політичні сили Чехії нарешті об'єднуються проти Росії. Звинувативши Москву у причетності до вибуху на складі боєприпасів у 2014 році та повідомивши про висилку 18 російських дипломатів, лідери Праги яскраво підкреслили зростання занепокоєння Заходу діями Путіна. Коло друзів Кремля у Східній Європі звужується, пише Bloomberg.
США вже запровадили проти Росії санкції за втручання у вибори та масштабні хакерські атаки, тим часом російські війська продовжують «маневрувати» поблизу кордону з Україною, а Кремль спокійно спостерігає за погіршенням здоров'я дисидента Олексія Навального у в’язниці.
Такі дії Чехії сигналізують про перехід від розділеної зовнішньої політики в країні, яку Росія використовувала для посилення власного впливу серед членів НАТО та Європейського Союзу. У той час як більшість чиновників у Чехії традиційно схилялися до узгодження зі своїми союзниками, президент Мілош Земан був одним з найбільших прихильників тісних зв'язків із Москвою та Пекіном з моменту приходу до влади в 2013 році.
Земан критикував зусилля США та ЄС щодо покарання Путіна за провокації Росії у конфлікті з Україною та отруєння колишнього російського агента Сергія Скрипаля у Великій Британії. Але нещодавно Земан фактично вирішив виступити проти Путіна.
«Президент має всю інформацію під рукою», - сказав прес-секретар президента Іржі Овчачек.
Прем'єр-міністр Чехії Андрей Бабіш заявив, що уряд отримав «абсолютну» підтримку президента.
Чехія вирішила вислати 18 російських дипломатів - безпрецедентну кількість, ідентифікуючи їх як шпигунів у справі про вибух боєприпасів на складі у жовтні 2014 року на південному сході країни.
Уряд Чехії порівняв вибух, в результаті якого загинули двоє робітників, а сотні людей були евакуйовані з навколишніх сіл, до отруєння Скрипалів у 2018 році.
Росія відкинула звинувачення і відповіла висилкою 20 чеських дипломатів із Москви – така реакція вже стала звичною в епоху експансіоністської зовнішньої політики Путіна.
Рішення чехів базувалося на «вигаданих доказах», заявило МЗС у Москві, звинувативши Прагу у тому, що вона піддалася тиску з боку Вашингтона.
«Намагаючись догодити США після нещодавніх американських санкцій проти Росії, влада Чехії навіть перевершила своїх закордонних господарів», - йдеться у повідомленні російського міністерства.
Чехія вже давно є «улюбленим» партнером для Росії, навіть попри те, що ставлення до Москви в значній мірі негативне серед чехів, які звинувачують Радянський Союз у перешкоджанні процвітанню країни протягом «чотирьох десятиліть панування комунізму».
Міністр закордонних справ Чехії Ян Гамачек запропонував минулого тижня організувати в Празі саміт Байдена і Путіна, щоб послабити напруженість між двома країнами.
«Ми повинні усунути зростання впливу Росії в політичній, культурній та економічній сферах Чехії. Ми дізналися від прем'єр-міністра, що ці загрози не були вигаданими», - заявив у неділю лідер Сенату Чехії Мілош Вистрціл.
Найбільше зрушення, яке мало б значення, стосується президента Чехії. Він протягом тривалого часу підтримував налагодження тісних відносин із Росією, закликаючи до розширення російських інвестицій та прийняття вакцини «Спутник-5» від COVID-19, яка не була схвалена регуляторними органами ЄС.
Земан підтримав звільнення міністра охорони здоров'я Яна Блатного цього місяця, звинувативши його у смерті великої кількості людей від коронавірусу через те, міністр відмовився використовувати російську та китайську вакцини.
Нещодавня напруга у відносинах між Чехією та Росією також може мати значний вплив на бізнес. Попри те, що Земан був активним захисником російських компаній, які беруть участь у розширенні атомної електростанції «Дуковани», чеські політики попередили, що на тлі останніх подій Росію, швидше за все, виключать із тендеру.
Незабаром після того, як Бабіш заявив про причетність Росії до вибуху на складі боєприпасів, чеська поліція повідомила, що розшукує двох чоловіків, які перебували в країні на момент смертельного вибуху в 2014 році, використовуючи російські паспорти з іменами, які поліція Великої Британії пов'язала з агентами ГРУ, що отруїли Скрипаля через чотири роки.
«Це великий удар по чесько-російських відносинах. Москва буде намагатися захистити себе», - сказав колишній дипломат Томаш Пояр.
Чеська Республіка оголосила в суботу, що висилає 18 російських дипломатів, яких вона впізнала як шпигунів у справі, пов'язаній з величезним вибухом на складі боєприпасів в 2014 році.
За словами міністра закордонних справ країни Яна Гамачека, ці люди були ідентифіковані як співробітники ГРУ і Служби зовнішньої розвідки (СЗР). Дипломатам дали 48 годин на те, щоб покинути Чехію.