UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія створює тіньовий газовий флот - Bloomberg

Схема його створення дуже схожа на аналог "сірого" нафтового флоту РФ

Після початку російсько-української війни, країни Заходу ввели обмежувальні заходи щодо придбання енергетичних ресурсів. Але Росія у відповідь на ці дії створила так званий "тіньовий нафтовий флот", за допомогою якого енергетичну сировину продовжувала продавати практично по всьому світу. Таку саму модель Росія може застосувати для продажу зрідженого природного газу. За висновком експертів Bloomberg, є докази того, що тіньовий газовий флот або вже існує, або активно створюється Росією.

Чому Росія намагається продавати більше газу?

Енергетична сировина у вигляді газу є важливим елементом, за допомогою якого з'являється значна експортна виручка, необхідна для поповнення державного бюджету Росії. Ці гроші необхідні для фінансування війни. Проте внаслідок запроваджених санкцій та переорієнтації енергетичних потоків, Росія практично позбавлена можливості продавати газ в Європу та багатьох інших країнах, оскільки в більшості випадків продаж газу пов'язаний з використанням трубопровідного транспорту.

Читайте також: G7 планує обмежити можливості РФ використовувати тіньовий флот для перевезення своєї нафти — Bloomberg

За даними журналістів Bloomberg, за останні три місяці вісім спеціалізованих суден були придбані маловідомими компаніями у Дубаї. Це придбання цікаве тим, що чотири з них можуть перевозити вантажі в арктичних водах, а Росія вже надала дозвіл на перетин арктичної акваторії РФ саме цим суднам.

Експерти Bloomberg зазначають, що у них немає прямих доказів про те, що згадані транспортні кораблі можуть використовуватися безпосередньо російськими підприємствами, пов'язаними з нафтовою галуззю. Однак на думку авторів публікації, деталі придбання та використання суден дуже схожі на ті ж самі способи маскування, які використовуються для тіньового нафтового флоту Росії.

Читайте також: МЗС Нідерландів: За допомогою нового пакета санкцій тіньовий флот РФ втратить доступ до європейських портів та послуг

Створення спеціалізованого флоту, який міг би стати викликом для реалізації західних санкцій проти країни-агресора, саме у газовій галузі, значно полегшило б ситуацію Москви, для якої гроші за експорт енергоносіїв є критично важливою складовою формування бюджету, що витрачається на продовження агресивної війни проти України.

Як повідомлялося раніше, Велика Британія й Фінляндія обговорюють можливість вимагати від третіх сторін робити більше для блокування російського "тіньового флоту" танкерів для перевезення нафти. Цей флот маневрує в Балтійському морі та Ла-Манші.

Води навколо Фінляндії є ключовим "перевалочним пунктом" для приблизно сотні куплених Росією нафтових танкерів, які щомісяця, використовуючи непрозорі структури власності, перевозять близько 90 мільйонів тонн нафти через Балтійське море.