UA / RU
Підтримати ZN.ua

Росія програла суд на $50 млрд по справі ЮКОСа - остаточне рішення

Справа розглядалась майже два десятиліття

Росія не змогла скасувати рішення в Нідерландах, яке зобов’язало б російський уряд виплатити 50 мільярдів доларів у справі про банкрутство ЮКОСа – однієї з найбільших колись корпорацій Росії і лідера у нафтогазовій галузі РФ. Відповідний позов відхилив апеляційний суд Амстердама. Таким чином у судовій тяганині, що тривала майже два десятиліття поставлено остаточну крапку повідомляє Bloomberg.

Читайте також: Суд у Нідерландах зобов'язав Росію виплатити 50 мільярдів доларів колишнім власникам ЮКОСа – FT

Водночас видання вказує, що це рішення навряд чи буде одразу виконане і відповідні активи отримають екс-акціонери ЮКОСу. Російська влада неодноразово повідомляла, що не вважає себе зобовязаною виконувати відповідні боргові виплати.

Історія судового розгляду почалась у 2005 році

Три основні акціонери ЮКОСа - Veteran Petroleum Ltd, Yukos Universal Ltd. та Hulley Enterprises Ltd, розпочали арбітражний розгляд проти Російської Федерації у 2005 році. Власники екс-компанії ЮКОС стверджували, що Росія мала політичні мотиви, коли застосувала податкові санкції, що призвели компанію до банкрутства. Держава забрала більшу частину активів ЮКОСа.

Судове рішення на користь акціонерів відбулось у 2014 році. Саме тоді Росію гаазький суд зобов'язав сплатити відповідні компенсації. Частково рішення суду було переглянуте у 2021 році вищим судом Нідерландів. Тепер всі судові інстанції у цій справі пройдені, тому рішення не може бути оскаржено.

Раніше стало відомо, що Російська Федерація не може претендувати на державний імунітет, щоб уникнути виконання арбітражного рішення щодо експропріації державою активів нафтової групи ЮКОС після того, як її вже колишній власник Міхаіл Ходорковскій опинився у в'язниці. Відповідне рішення Високий суд Лондона ухвалив 1 листопада 2023 року.