Свято Рош ха-Шана, яке також називають Єврейським новим роком, настане 19 вересня, але святкувати його починають вже ввечері 18 вересня. Святкування триватиме два дні, цей період називається "йом-ха-аріхта" ( "один довгий день"). Свято не прийнято відзначати з шумом, це період роздумів і покаяння.
Коли святкують Рош ха-Шана
Свято відзначають на початку місяця тишрей - сьомого місяця єврейського календаря. Вважається, що Бог створив світ саме в сьомий місяць, тому з нього і починається святкування нового року.
Свято пов'язане зі створенням перших людей, споживанням ними забороненого плоду, закінченням Великого потопу, чудесним порятунком Ісаака і іншими важливими подіями. Головним завданням людини в ці два дні є згадати, що сталося за минулий рік, які помилки і недобрі вчинки були зроблені і щиро в усьому покаятися. Адже свято пов'язане не тільки зі створенням світу, а й з днем суду - в цей час Бог судить світ.
Зі свята починаються 10 днів молитов і каяття, які називають також "Дні трепету". А кульмінацією цих днів є ще одне свято - Йом-Кіпур - день примирення.
Традиції святкування Єврейського нового року
Увечері перед святом запалюють свічки. Робить це, як правило, господиня будинку, яка запалює свічки за всіх членів сім'ї. Якщо жінка не може цього зробити, то свічки запалює її чоловік або хтось інший.
Найяскравішою подією свята є сурмління в спеціальний баранячий ріг - шофар. За традицією шофар повинен видавати три різних звуки: довгий, що поступово знижується, короткий, жалібний і уривчастий, різкий. "Трубний глас" слухають стоячи.
Звук шофара закликає віруючих на Божий суд. А ріг є символом готовності до самопожертви, адже нагадує про агнця, що Авраам приніс в жертву замість свого сина Ісаака.
Під час святкування нового року євреї ходять до синагоги, де моляться і слухають звук шофара. Вважається, що в ці дні вирішується, яким буде наступний рік для кожної людини.
Ще одним важливим обрядом є Ташла. Віруючі збираються на березі водойми, читають молитви і витрушують в воду крихти з кишень, як би годуючи своїми гріхами риб. Цей обряд означає позбавлення від гріхів року, який закінчився.
Що не можна робити на Рош ха-Шана
Забороняється вживати гірку і кислу їжу, щоб наступний рік не приніс біди.
Не прийнято також їсти горіхи, тому що числове значення слова "горіх" на івриті дорівнює числовому значенню слова "гріх".
Заборонена будь-яка робота, крім приготування їжі.
Десятки тисяч хасидів щорічно з'їжджаються до Умані для святкування Рош ха-Шана, щоб відвідати могилу рабина Нахмана з Брацлава, який відродив хасидський рух і помер в 1810 році.
10 вересня хасиди-паломники, незважаючи на заборону, прилетіли в Умань, де розгромили захисні огорожі біля могили шанованого ними цадика Нахмана - конструкції служили бар'єром для профілактики коронавирусу. Двох з них депортують з України.
Президент України Володимир Зеленський 28 серпня заявив про те, що святкування Рош ха-Шана в Умані в цьому році неможливо, але це не зупиняє паломників.