UA / RU
Підтримати ZN.ua

Робота іноземних журналістів в Китаї стає все більш «нестабільною» — The Economist

Китайська влада «агресивно налаштована» проти представників іноземних ЗМІ в Китаї.

Китай відмовляється поновлювати прес-картки для американських журналістів. Однак, китайська влада має «деякі проблеми» не лише з американськими репортерами, але й і з австралійськими журналістами. Приблизно опівночі 2 вересня семеро співробітників служби держбезпеки Китаю постукали у двері австралійського журналіста Білла Біртлза, який працює в Пекіні. Журналісту сказали, що він причетний до якоїсь «справи» і наказали не залишати Китай. Однак замість того, щоб затримати його, поліція заявила про те, що зателефонує йому вдень, щоб домовитись про «бесіду», пише журнал The Economist.

Тоді ж у Шанхаї шість поліцейських відвідали іншого австралійського журналіста, Майкла Сміта, щоб передати «подібне повідомлення». Замість того, щоб чекати дзвінків з поліції, двоє журналістів вирішили попросити захисту в автралійських дипломатичних відомствах.

Після тривалих переговорів австралійські та китайські чиновники досягли компромісу. Поліції дозволили «поспілкуватися» з журналістами, при цьому, австралійським репортерам дозволили виїжджати з Китаю. 7 вересня кореспонденти повернулися до Сіднея.

Ситуація з австралійськими журналістами може свідчити про погіршення відносин між Китаєм та Австралією, адже напруга між країнами вже почала зростати ще й на фоні пандемії коронавірусу.

Китайська поліція заявила про те, що хотіла дізнатися, чи співпрацювали Білл Біртлз та Майкла Сміт з австралійським журналістом Ченгом Лей, який працював на державному телебаченні Китаю, однак його заарештували в серпні за порушення закону про національну безпеку Китаю.

Однак, Біртлз вважає, що ця «ситуація» була повністю спланована китайським урядом, який намагався залякати журналістів та змусити їх «самостійно» покинути Китай, адже зараз у Китаї немає представників австралійських ЗМІ.

Те, що австралійські репортери покинули Китай є черговим доказом того, що робота іноземних журналістів в Китаї стає все більш «нестабільною».

Комуністична партія ніколи не ставилася «привітно» до представників іноземних ЗМІ, а здебільшого лише «терпіла їхню присутність».

Напруженість у відносинах Пекіна із Заходом лише загострила «непривітне ставлення» китайської влади до представників іноземних ЗМІ.

У першій половині 2020 року близько 17 іноземних репортерів були змушені покинути Китай.

Особливо «недолюблює» Пекін американських журналістів на фоні погіршення відносин між Китаєм та Сполученими Штатами.

«Агресивне ставлення» китайської влади до іноземних журналістів частково є «відповіддю» на «непривітність» США до представників ЗМІ Китаю.

Що стосується австралійських репортерів, китайський уряд, можливо, вважав, що він має «привід для помсти».

Адже 8 вересня державне інформаційне агентство Китаю повідомило, що австралійські спецслужби в червні обшукали будинки китайських журналістів в Австралії, допитавши їх та вилучивши комп'ютери і мобільні телефони. Китайським журналістам наказали мовчати про інцидент. Австралійські спецслужби ніяк не прокоментували цю ситуацію.

Ймовірно, Китай вважає західних журналістів «довіреними особами урядів своїх країн». Однак, як показала ситуація з австралійськими репортерами, представникам іноземних ЗМІ в Китаї все частіше не залишається нічого іншого, як звертатися за допомогою до своїх урядів, резюмує журнал.

Читайте також: США відкликають візи у понад тисячі китайських студентів і аспірантів

Раніше повідомлялося, що відносини між США та Китаєм вступають у небезпечний період.