UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рішення Трампа про виведення американських військ з Афганістану ставить Байдена у безвихідне становище — Bloomberg

«Остаточне військове рішення» Трампа щодо Афганістану є необдуманим.

Переможець виборів президента США, новообраний американський лідер Джо Байден хотів зупинити участь Америки у війні в Афганістані ще 11 років тому, але тепер йому, можливо, доведеться відправити американські війська назад в Афганістан. Президент США Дональд Трамп намагається припинити «найдовшу американську війну», погодившись на компроміс. Замість того, щоб вивести всі американські війська з Афганістану до Різдва, як він обіцяв у жовтні, Трамп залишить в Афганістані «невеликі контртерористичні сили», пише Bloomberg.

Багато американців, швидше за все, дивляться на такий розвиток подій з певним полегшенням. Але повний вихід з Афганістану став би «втратою позицій США» на світовій арені та ймовірним початком краху всіх зусиль, які були докладені Сполученими Штатами для стабілізації ситуації в регіоні.

Тим не менше, «остаточне військове рішення» Трампа щодо Афганістану є необдуманим. Офіційно, військові сили США в Афганістані скоротяться з приблизно 4,500 американських військовослужбовців до 2,500. Близько 500 з 3000 американців в Іраку також повернуться додому. Теоретично, Америка все ще буде продовжувати антитерористичну місію проти талібів та пов'язаних з ними джихадистів, таких як "Аль-Каїда" та "Ісламська держава", адже якась частина американських військових залишиться в регіоні.

Але це також суттєво зменшить здатність «тренувати афганські сили» на місцях. Це зробить практично неможливим набір інформаторів, які необхідні для розвідки.

Найголовніше, що на даний момент скорочення американських військ в Афганістані підриває дипломатичну стратегію Америки. На початку цього року США домовились про проміжну угоду з "Талібаном", яка пов'язувала скорочення військ зі зменшенням кількості нападів та зобов'язанням вести переговори про припинення війни проти уряду в Кабулі.

Однак, нікого особливо й не здивувало, що "Талібан" фактично збільшив темп своїх атак. У жовтні повідомлялося, що "Талібан" влаштовував обстріли та вибухи у 24 з 34 провінцій Афганістану. То ж який стимул припинити свою діяльність отримає терористична група зараз?

Підполковник армії і старший науковий співробітник Центру національної безпеки Клімента в Техаському університеті Джим Голбі каже, що він стурбований тим, що вихід військ США з Афганістану стимулюватиме й інших союзників НАТО також зменшити свою військову присутність в регіоні та послабити контроль над ситуацією.

"Як реагують союзники – це важливий момент", - сказав він.

Голбі також заявив про те, що зменшення військової присутності США збільшить загальний ризик для американських сил, особливо, коли почне наближатися весна, адже саме тоді в Афганістані, як правило, відновлюється «сезон активних бойових дій».

Виведення американських військ Трампом створює виклик і для обраного президента США Джо Байдена. Близько 11 років тому, коли майже вся адміністрація тогочасного американського лідера Барака Обами закликала президента збільшити військові сили Америки в Афганістані, Байден висловився проти. Віце-президент порадив своєму керівнику навпаки, зменшити військову присутність США в регіоні майже до мінімуму.

Цього року під час своєї передвиборчої кампанії Байден обіцяв, що хоче припинити “вічні війни Америки”, але він детально не говорив про повний вихід американських військ з Іраку та Афганістану. Натомість, за його словами, збройні сили США повинні взяти на себе зосередження уваги на розгромі "Аль-Каїди" та "Ісламської держави".

Проблема плану Трампа залишити в Афганістані лише 2,500 американських військових полягає в тому, що це може спровокувати більш активні атаки з боку талібів.

Зараз стало незрозуміло, чи зможуть США «стримувати» талібів.

Якщо військові радники Байдена скажуть, що таке рішення Трампа представляє нестерпний ризик для американських сил, що залишаються в країні, Байдену, можливо, доведеться під час своїх перших днів перебування на посаді направити ще більше американських військ на війну, яку він хотів закінчити 11 років тому.

Це може бути повчальний момент для Байдена. Коли він закликав Обаму відмовитись від збільшення військової присутності США в Афганістані, афганські військові тоді майже не співпрацювали з Америкою, а США фактично підтримували корумпованих воєначальників, які спонукали багатьох людей прийняти "Талібан" за обраний уряд.

На сьогодні військові Афганістану налічують кілька сотень тисяч і вони провели багато спільних операцій із США проти талібів. Корупція все ще залишається проблемою, але обраний уряд у Кабулі «вижив». Зменшення кількості військових США в регіоні послабить можливість контролювати ситуацію, резюмує видання.