UA / RU
Підтримати ZN.ua

РФ та Білорусь підписали договір про гарантії взаємної безпеки і  Лукашенко відразу попросив «Орешнік»

Путін відповів, що все можливо.

Самопроголошений президент Білорусі Аляксандр Лукашенко попросив лідера Росії Владіміра Путіна розмістити на території Білорусі російську систему «Орешнік», якою РФ нещодавно вдарила по Україні та «унікальність» якої вихваляв її лідер на засіданні ОДКБ в Казахстані. Тавке прохання-пропозицію Лукашенко озвучив у Мінську в п’ятницю під час церемонії підписання договору про гарантії безпеки Союзної держави, яку мають утворити Росія та Білорусь.

Згідно з попередніми даними російських ЗМІ, підписаний авторитарними лідерами Білорусі та Росії договір дозволить використовувати будь-які засоби, в тому числі і російську ядерну зброю, «для захисту обох країн». Водночас Лукашенку цього здалось замало.

«Нещодавно Росія успішно провела пуск «Орешника». Це мало певний вплив на наших колишніх партнерів, а тепер суперників. Не вважайте це за якесь нахабство, але я хочу публічно попросити вас, щоб нові системи озброєнь насамперед «Орешник» були розміщені на території Білорусі», — заявив Лукашенко.

Він зазначив, що навіть уже приглядів «певні місця, де можна розмістити цю зброю», та додав, що має одну умову  – цілі для цієї зброї будуть визначатися військово-політичним керівництвом Білорусії.

Путін у відповідь заявив, що «це є можливим» та додав, що така можливість  щодо розміщення «Орешника» з’явиться у другій половині 2025 року, мовляв до цього терміну російська влада планує налагодити серійний випуск.

Читайте також: Навіщо Лукашенко погрожує Росії війною

Загалом же підписаний Путіним та Лукашенком 6 грудня Договір про гарантії безпеки між Росією та Білоруссю у рамках Союзної держави визначає, за словами президента РФ, «взаємні зобов'язання щодо оборони, захисту суверенітету, незалежності та конституційного ладу Росії та Білорусі». Зокрема він додав, що «для вирішення цих завдань можуть бути задіяні всі наявні сили та засоби».

Сам текст договору поки що не опубліковано. Однак секретар Ради безпеки Білорусі Аляксандр Вольфович зазначив, що  у Путіна та Лукашенка є свої «червоні кнопки» та «ядерні валізки».

«Зброя, яка знаходиться на території Білорусі, має право застосувати лише Президент Білорусі. А та зброя, яка знаходиться на території Росії, має право застосувати і дати команду тільки Президент Росії», - сказав він.

Торік  Росія розмістила в Білорусі свою тактичну ядерну зброю. Водночас наприкінці листопада 2024 року Владімір Путін затвердив оновлену ядерну доктрину Росії, яка тепер передбачає можливість застосування ядерної зброї по факту у відповідь на будь-яку загрозу.

Читайте також: У МЗС прокоментували погрозу Путіна щодо ударів "Орєшніком" по "центрах прийняття рішень"

Нагадаємо, 21 листопада Росія атакувала Дніпро експериментальною балістичною ракетою середнього радіуса дії "Орєшнік" ("Кедр"), яка може нести ядерний боєзаряд. За оцінками Головного управління розвідки, зараз в агресора є від двох до десяти таких боєголовок, а для початку серійного виробництва потрібно провести ще щонайменше десять випробувань. Водночас експерти припускають, що "Орєшнік" міг розпастися ще на підході до цілі через входження у щільні шари атмосфери на швидкості 2 км/секунду. 

Як зазначає керівник ГО «Аналітичний центр вивчення і протидії гібридним загрозам» генерал-майор Сергій Савченко, удар по Дніпру ракетою з серії «аналоговнєт» носив виключно психологічно-інформаційний характер і був майже безглуздий із військової точки зору. Заяви більшості західних політиків показують: вони теж розуміють, що удар по Дніпру — це блеф і шантаж. Про те, які можливості з’явилися в України і що зараз мають зробити наші західні партнери, в статті «Останній аргумент Путіна. В України з'явилися шанси переламати ситуацію на фронті».