UA / RU
Підтримати ZN.ua

РФ спустила під воду найдовший підводний човен, який може нести надпотужні ядерні ракети

Військові експерти зазначають, що світовим океанам знову загрожують перегони підводних човнів.

На початку липня на баланс Військово-морського флоту Росії був переданий найдовший відомий підводний човен у світі, який один із його виробників рекламує як дослідницьке судно, однак інші кажуть, що це платформа для шпигунства та, можливо, ядерної зброї. Мова про атомний підводний човен «Бєлгород», вироблений на суднобудівному заводі РФ «Севмаш».

Як пише CNN  з посиланням на експертів, його конструкція є модифікованою версією російських підводних човнів із керованими ракетами класу «Оскар II», зроблених довшими для ймовірного розміщення перших в світі ядерних стелс-торпед та обладнання для збору розвідувальної інформації.

«Якщо «Бєлгород» зможе успішно додати ці нові можливості до російського флоту, то в наступному десятилітті він зможе створити основу для повернення до холодної війни в океані, коли американські та російські підводні кораблі стежать і полюють один за одним у напружених умовах без навігації», - пише автор матеріалу.

Маючи понад 184 метри, «Бєлгород» є найдовшим підводним човном в океані на сьогоднішній день — довшим навіть за підводні човни з балістичними та керованими ракетами класу «Огайо» ВМС США, які досягають 171 метра.

"Бєлгород" був спущений на воду в 2019 році, але пройшов «державні» випробування лише в червні 2022 році. Російське агентство  ТАСС повідомило, що підводний човен буде нести ядерні торпеди Poseidon, що знаходяться в розробці, і можуть проходити повз берегову оборону, подорожуючи по дну моря.

«Ця ядерна «мегаторпеда» є унікальною в історії світу», — написав американський експерт з підводних човнів Х. І. Саттон на своєму веб-сайті Covert Shores ще у березні.

За словами експерта, це абсолютно нова категорія зброї, яка змінить баланс військово-морських сил як у Росії, так і на Заході, що призведе до нових вимог і нової контр-зброї.

Як американські, так і російські офіційні особи заявили, що торпеди можуть доставляти боєголовки потужністю кілька мегатонн, спричиняючи радіоактивні хвилі, які зроблять ділянки узбережжя, на які вони спрямовані, непридатними для життя протягом десятиліть.

У листопаді 2020 року Крістофер А. Форд, тодішній помічник держсекретаря з питань міжнародної безпеки та нерозповсюдження, заявив, що «Посейдони» створені, щоб «затопити прибережні міста США радіоактивними цунамі». Натомість дослідницька служба Конгресу США у квітні зазначила, що «Посейдони» створені як зброя у відповідь, призначена для удару по ворогу після ядерного удару по Росії.

Читайте також: Іран відправив Росії партію бойових безпілотників – ЗМІ

Згідно зі звітом CRS, «Бєлгород» міг би нести до восьми «Посейдонів», хоча деякі збройні експерти кажуть, що його навантаження, швидше за все, складатиметься з шести торпед.

У 2019 році Саттон заявив, що «Посейдон», діаметр якого, як очікується, матиме 2 метри і довжину понад 20 метрів, «є найбільшою торпедою, коли-небудь розробленою в будь-якій країні».

«Це «в тридцять разів більше звичайної «важкоатлетної» торпеди», – написав він.

Щоправда в експертів є сумніви, чи ракета врешті-решт поповнить арсенал Росії.

«Ця технологія все ще знаходиться в розробці, як торпеда, так і платформа», — зазначив Ханс Крістенсен, директор Проекту ядерної інформації Федерації американських вчених.

За його словами, «Посейдон» не буде готовий до розгортання раніше другої половини цього десятиліття. У CRS заявили, що не очікують, що торпеди Poseidon передадуть на озброєння до 2027 року.

Крістенсен зазначає, що «Бєлгород» насправді є випробувальним судном для майбутніх атомних підводних човнів «Хабаровськ», перший з яких може бути спущений на воду цього року. Крім того, низька ефективність російської армії у її війні проти України вказала на недбале обслуговування російської військової техніки .

«Україна є нагадуванням про те, що російська передова зброя — це не срібна куля, вона теж страждає від проблем щодо надійності. Є всі підстави вважати, що ядерна торпеда міжконтинентального діапазону матиме достатньо  проблем», — сказав Крістенсен.

Читайте також: Росія тримає озброєні “Калібрами” кораблі не тільки в Чорному, а й Середземному морі

Але інші експерти застерігають від будь-яких припущень чи недооцінювань підводного човна чи торпеди «Посейдон».

«Це було б схоже на те, що спостерігати за хаотичним виведенням США з Афганістану, а потім поставити під сумнів здатність їхніх підводних човнів з балістичними ракетами виконувати свою ядерну місію — такий висновок супротивники США зробили б лише на свій страх і ризик», - сказав Томас Шугарт, колишній капітан підводного човна ВМС США, а зараз аналітик Центру нової американської безпеки.

"Бєлгород" може бути лише першим у флоті з чотирьох підводних човнів, які можуть нести торпеди "Посейдон", повідомляє CRS. Причому два призначені для служби на Тихоокеанському флоті Росії, а два - на Північному флоті.

І поки «Бєлгород» стане майбутньою випробувальною пусковою установкою «Посейдон», підводний човен, ймовірно, також буде працювати як платформа для збору розвідувальної інформації.

«Він буде укомплектований ВМС Росії, але працюватиме під керівництвом GUGI, секретної організації Головного управління глибоководних досліджень», і перевозитиме ряд малих підводних човнів і підводних апаратів «для виконання прихованих спеціальних місій», — зазначив американський військовий експерт Саттон.