UA / RU
Підтримати ZN.ua

РФ перекинула у Тартус спецназ для забезпечення відступу із Сирії – ГУР

Для евакуації російських баз задіяли флот та авіацію. Що відомо про російські військові об'єкти в Сирії. 

Росія евакуйовує із Сирії своїх військових та майно, задіявши для операції транспортні літаки, що курсують маршрутом «Хмеймім-Ульяновск», заявляє Головне управління розвідки Міноборони України.

Так, за даними розвідки, із авіабази Хмеймім заплановані перельоти декількох літаків Ан-124 та Іл-76МД за маршрутами до аеродромів «Ульяновск», «Чкаловскій» та «Пріволжскій». На разі на борти вантажать залишки військ, озброєнь та військової техніки.

Також для евакуації із Сирії вирішили залучити додаткові судна. Так, у місті Балтійск у Калінінградській області наказали підготувати до виходу в Тартус суховантаж «Sparta II» та великий десантний корабель «Алєксандр Шабалін». Також зафіксовано, що курс на Середземне море взяли великі десантні кораблі північного флоту Росії «Алєксандр Отраковскій» та «Іван Ґрєн». В операції з відступу також  беруть участь російські фрегати «Адмірал Ґоршков» та «Адмірал Ґоловко».

Зокрема, у порту Тартуса росіяни екстрено демонтують обладнання та військове майно, а декілька сотень російських спецназівців прибули у порт для забезпечення безпеки відступу.

«Ймовірно держава-агресор розраховує на домовленості із антиурядовими силами щодо безперешкодного виходу з Сирії. Навіть представники так званої московської дипломатії більше не називають повсталі проти режиму Асада угруповання «терористами», а демонструють нейтральну, навіть «милу» публічну риторику», - зазначають у розвідці.

В ГУР додають, що серед залишків російського контингенту в Сирії панує фрустрація та пригнічення, а військові висловлюють невдоволення керівництвом, зокрема його організаційною неспроможністю. При цьому одна з військових баз із російськими військовими перебуває в облозі.

Читайте також: Росія втратила сотні військових у Сирії, зокрема елітні спецпідрозділи та "вагнерівців" – BBC

Напередодні в Кремлі заявили, що говорити про майбутнє російських баз в Сирії «ще рано», а РФ начебто  «робить все необхідне, щоб вийти на контакт у Сирії з тими, хто може займатися забезпеченням безпеки військових баз».

За даними ЗМІ, зокрема, Москва зверталась до Анкари за допомогою щодо безпечного виведення російських військ із Сирії. Так, газета The Wall Street Journal писала, що доля російських баз була одним із предметів переговорів між РФ, Іраном, Туреччиною та низкою арабських країн 7 грудня — і нібито Москва отримала гарантії того, що зможе зберегти за собою об'єкти на транзитний період зміни влади у Сирії.

Читайте також: В Ізраїлі заявили, що хочуть знищити важке стратегічне озброєння по всій території Сирії — Reuters

Російська військова база у Тартусі формально називається 720 пунктом матеріально-технічного забезпечення (ПМТО) Військово-морського флоту РФ. Вона була створена ще 1971 року, після приходу до влади Хафеза Асада.  

Тривалий час базу використовували для ремонту та обслуговування російських кораблів, а з 2011 року через неї почали «постачати» російську військову допомогу для сил Башара Асада. Згодом базу реконструювали і з 2015 року Тартус став логістичним центром постачання російського угруповання в Сирії.

У 2016–2017 роках у пункті було розміщено ЗРК С-300 та С-400, ЗГРК «Панцир-С1», розширено причал, склади та збудовано вертолітний майданчик. Згідно з договором від 2017 року РФ отримала обєкт у безоплатне користування до 2066 року. Максимальна кількість військових кораблів, яким було дозволено одночасно перебувати у пункті, за договором становила 11 одиниць.

Читайте також: Як Януковичу: в Росії пропонують дати громадянство Асаду

Інший російський об'єкт Міноборони РФ у Сирії — авіаційна база Хмеймім у місті Джабла неподалік порту Латакія. Її Росія створила на базі місцевого міжнародного аеропорту після офіційного втручання РФ  у сирійську війну у 2015 році. Дві злітно-посадкові смуги авіабази дозволяють приймати на ній навіть стратегічні бомбардувальники та військово-транспортні літаки важкого класу.

Хмеймім вважається оплотом російської військової присутності в Сирії. Тут  розміщувалися майже з півсотні літаків та гелікоптерів, тисячі військовослужбовців, в тому числі бійців ПВК «Вагнера» та членів їхніх сімей.

База Хмеймім також виконувала важливу роль для  постачання російського «Африканського корпусу», який діє в ЦАР та ще кількох країн. Тут російські військово-транспортні літаки могли здійснювати дозаправку. Інших об'єктів, які могли б замінити Хмеймім Росія в цьому напрямку не має.

Загалом з початком повномасштабного вторгнення в Україну Росія зменшила чисельність контингенту в Сирії – станом на осінь 2024- го їх число оцінювалося у 7,5 тисячі. Що стосується технічного арсеналу, то дані при нього відсутні.