UA / RU
Підтримати ZN.ua

РФ хоче повернутися до Ради ООН з прав людини — BBC

Росія поширює серед членів ООН позиційний документ, просячи їхньої підтримки на голосуванні.

Росія прагне повернутися до складу Ради Організації Об'єднаних Націй з прав людини, повідомляє BBC.

У квітні минулого року РФ була виключена з провідного правозахисного органу ООН після того, як її війська вторглися в Україну. Але зараз російські дипломати намагаються досягнути переобрання РФ до Ради на новий трирічний термін.

BBC отримала копію позиційного документа, який Росія поширює серед членів ООН, просячи їхньої підтримки. Голосування відбудеться наступного місяця.

Згідно з документом, РФ обіцяє знайти "адекватні рішення з питань прав людини" і прагне не допустити перетворення Ради на "інструмент, який обслуговує політичну волю однієї групи країн", маючи на увазі, очевидно, Захід.

Читайте також: Зеленський в Радбезі ООН назвав кроки для настання миру в Україні

Дипломати кажуть, що Росія сподівається відновити міжнародний авторитет після звинувачень у порушенні прав людини в Україні та в межах власних кордонів.

Останні докази цих порушень були представлені Раді ООН з прав людини у понеділок, 25 вересня, у доповіді Комісії з розслідування ситуації в Україні.

Голова комісії Ерік Моуз заявив, що продовжують надходити докази воєнних злочинів, включаючи тортури, зґвалтування і напади на цивільних осіб.

В окремій доповіді, опублікованій два тижні тому спеціальним доповідачем ООН по Росії Мар'яною Кацаровою, йдеться про те, що ситуація з правами людини в РФ також "значно погіршилася", а критики вторгнення в Україну піддаються свавільним арештам, тортурам і жорстокому поводженню.

Рада ООН з прав людини базується в Женеві і складається з 47 членів, кожен з яких обирається на трирічний термін.

На наступних виборах, що відбудуться 10 жовтня, Росія змагатиметься з Албанією та Болгарією за два місця в Раді, зарезервовані для країн Центральної та Східної Європи.

У голосуванні візьмуть участь усі 193 члени Генеральної асамблеї ООН. Тамтешні дипломати заявили, що Росія веде агресивну кампанію, пропонуючи малим країнам зерно і зброю в обмін на їхні голоси.

Таким чином, за їхніми словами, цілком можливо, що Росія може повернутися до складу органу.

У документі з обґрунтуванням російської позиції, поширеному в ООН, йдеться про те, що Москва хоче "просувати принципи співробітництва і зміцнення конструктивного, заснованого на взаємній повазі діалогу в Раді з метою пошуку адекватних рішень з питань прав людини".

Читайте також: Австралія підтримує обмеження права вето Росії та закликає до реформування Ради Безпеки ООН

Основна ідея полягає в тому, що РФ використовуватиме своє членство "для запобігання зростанню тенденції перетворення Ради з прав людини на інструмент, який слугує політичній волі однієї групи країн". Росія заявила, що не хоче, аби ця група "карала нелояльні уряди за їхню незалежну зовнішню політику".

Росію було відсторонено від членства в Раді з прав людини у квітні 2022 року: 93 члени Генеральної Асамблеї ООН проголосували "за", 24 - "проти" і 58 - "утрималися". У своєму позиційному документі Росія звинувачує "Сполучені Штати та їхніх союзників" у тому, що втратила членство.

У доповіді, опублікованій цього місяця трьома кампаніями UN Watch, Фундацією прав людини і Центром прав людини Рауля Валленберга, зроблено висновок, що Росія "не відповідає кваліфікаційним вимогам" для членства в Раді ООН з прав людини.

"Переобрання Росії до Ради зараз, коли її війна проти України все ще триває, було б контрпродуктивним для прав людини і стало б сигналом, що ООН несерйозно ставиться до притягнення Росії до відповідальності за її злочини в Україні", - йдеться в доповіді.

Велика Британія, зокрема, вже заявила, що "рішуче виступає проти" заявки Росії на повернення до Ради з прав людини.

Читайте також: Росія катувала деяких українських жертв до смерті – розслідування ООН

Раніше повідомлялося, що президент України Володимир Зеленський закликав виключити Росію з Ради Безпеки ООН.

Чи може країна-агресор, що порушує безліч норм міжнародного права, не просто бути членом ООН, а ще й сидіти в її органі — Раді Безпеки, на який покладено відповідальність за підтримку міжнародного миру та безпеки? Запитання риторичне. Але коли є незаперечні  докази того, що Російська Федерація потрапила в ООН та її Радбез абсолютно незаконно, потрібно діяти.  Що це за докази, як позбавити  РФ членства в ООН, і навіщо це Україні? Читайте у статті Максима Баришнікова та Володимира Єльченка «Найбільша геополітична афера ХХ століття: чому перебування Росії в ООН безпідставне».