Після окупації Криму в Кремлі вирішили поставити на чолі захопленої території кримінального авторитета на прізвисько "Гоблін". А коли агенти Москви вирішили вкрасти естонського військового Естона Кохвера, мафія контрабандистів допомагала його виманити.
Про це на сторінках RFE/RL пише оглядач Браян Вайтмор, нагадуючи, що організована злочинність зіграла важливу роль в розпалюванні конфліктів у Придністров'ї, Південній Осетії, Абхазії і Донбасі.
"Називати Росію Володимира Путіна "мафіозною державою" стало кліше. Але попри все, цей термін добре підходить. Не лише тому, що Кремль пов'язаний з кримінальними групами і використовує їх у своїх політичних цілях. Термін підходить тому, що режим Путіна поводиться як кримінальний синдикат. Він вдається до погроз, залякування і насилля заради досягнення цілей. Він має таємні загони для залякування, розправи і, якщо потрібно, вбивства ворогів", - йдеться в статті.
Як і будь-який злочинний синдикат, Кремль наповнений "своїми людьми", на чолі яких стоїть ватажок, покликаний вирішувати суперечки між ними. Синдикат Путіна має свої правила і звичаї, згідно з якими прийнято карати порушників дисципліни.
Оглядач порівнює італійську мафію "Коза Ностра", заснованій на сицилійських традиціях і католицизмі, з режимом російського президента, чия ідеологія заснована на націоналізмі і православ'ї. А мета його оточення проста: самозбагачення. Однак на відміну від мафії в звичайному розумінні, події російського владного синдикату замасковані в громадських процесах.
Автор нагадує про розслідування опозиціонера Олексія Навального, який розкривав подробиці таємного бізнесу друга президента РФ Володимира Якуніна. Голова російської залізниці володіє цілою бізнес-імперією, яка включає численні компанії в офшорах, вартість яких налічує мільярди доларів.
Вайтмор зауважує, що з точки зору структури мафії, це нормально, що її члени володіють великим бізнесом. І Якунін не єдиний такий в оточенні Путіна. Ігор Сєчін володіє компанією "Роснефть", Юрій Ковальчук контролює "Банк России", Генадій Тимченко володіє газодобувною компанією "Новатек". А друзі Путіна брати Аркадій і Борис Ротенбурги мають в активі будівельну імперію.
"А живить синдикат Путіна корупція. Її витоки розташовані на верхівці російського суспільства. Але в корупції погрузли всі сфери життя в Росії. І це не помилка в системі. Це її особлива ознака", - йдеться в статті.
"Для Кремля корупція – це спосіб контролювати всі важливі еліти – економічні, політичні, муніципальні, медійні і навіть інтелектуальні. Це основа багато вертикальної мобільності Росії. В цій системі лояльність, а не здобутки, винагороджуються доступом до незаконних способів отримання багатств. І це гарантує лояльність в майбутньому", - пояснив експерт Європейської ради з міжнародних справ Кадрі Ліїк.
І чим більше поширена корупція в Росії, тим краще для Кремля. Чим більше людей і компаній корумповані, тим більше вони залежні від влади. В традиційних кримінальних синдикатах членів підтримують в крадіжках, вимаганні і отриманні хабарів, але при цьому в помірних сумах для свого рангу в ієрархії і за умови гарантії своєї лояльності. Ті, хто не погруз в корупції стають чужинцями для системи. Тоді синдикат їх усуває, оскільки вони стають небезпечними.
Влада Росії застосовує цей принцип не лише до своєї країни, а й до сусідів. Мафія Путіна – це не просто маленька локальна злочинна організація, а великий міжнародний конгломерат, інтереси якого виходять далеко за межі російських кордонів.
В 2012 році експерт Chatham House Джеймс Грін писав про те, як Путін намагався встановити свій контроль над Україною за допомогою компаній-посередників, таких як "РосУкрЕнерго" і "ЄвралТрасГаз". Вони повинні були стати "пряником" для тамтешніх еліт, який би посадив їх на гачок залежності від Москви.
Грін написав, що, використовуючи "корупційні транснаціональні схеми, які поширювалися з Росії на інші країни пострадянського простору, дозволяли Путіну збудувати його тіньовий вплив на інші держави". За допомогою цього він хотів отримати владу для побудови свого економічно-політичного проекту Євразійського простору.
І з цієї точки зору Євросоюз зі своєю прозорістю і відповідальністю становить смертельну загрозу для Путіна і його амбіцій. Цим пояснюється підхід Москви до ЄС і країн, які хочуть з ним зблизитися, такі як Грузія, Молдова і Україна.
"Колишній український президент Віктор Янукович був точно "своєю людиною" в очах Москви. Якщо і були певні розбіжності в переконаннях, то вони компенсувалися корумпованістю українського екс-президента", - пояснив Ліїк.
Янукович вів переговори з ЄС. І Кремль це сприймав не як повстання українського президента, а як "ворожу спробу захоплення з боку Заходу". Щоб не допустити "перекупки" Януковича, Путін вдався до жорстких заходів, розв'язавши війну в Україні.
"Російську агресію проти України варто розглядати як спробу Кремля завадити українцям створити демократичний і прозорий уряд, який загрожуватиме російській корумпованій авторитарній системі", - вважає виконавчий директор National Endowment for Democracy's International Forum for Democratic Studies Крістофер Вокер.
Нещодавно в Іспанії звинуватили урядовців Росії у зв'язках з мафією. Зокрема, колишнього прем'єр-міністра РФ з команди Путіна звинуватили у співпраці з так званою "Тамбовською" злочинною групою.
Раніше у Високому суді Лондона заявили, що президент Росії Володимир Путін міг бути причетним до контрабанди наркотиків. Оскільки він контролював співпраця глави ФСКН з лідером так званого "тамбовського організованого злочинного угруповання". У відповідь на шквал критики у Путіна звинуватили західні ЗМІ у планах дискредитувати Кремль.