З початку війни в 3 у 2011 році режим президента Башара Асада змусив "зникнути безвісти" понад 65 тисяч людей. А тепер чиновники сирійського президента збирають мільйони доларів з родичів зниклих сирійців за інформацію.
Про це сьогодні повідомляє видання The Times з посиланням на організацію Amnesty International. Правозахисники вважають, що режим Асада вчинив злочин проти людства, влаштувавши свою "масштабну і жахливу" кампанію із викрадень людей. Сім'ї зниклих навмисне позбавляють джерел офіційної інформації. І таким чином багатьох "затягує чорний ринок" напівлегальних посередників, які пропонують дістати дані за хабарі в спецслужбах Сирії.
Правозахисники кажуть, що режим напряму наживається на цих зборах хабарів. Такий "дохід" став значною частиною економіки Дамаску. Юрист зі столиці Сирії сказав Amnesty International, що хабарі стали "готівковою коровою для режиму".
Правозахисник із Сирії каже, що урядові солдати організували тюрми, за допомогою яких вони стягують з людей великі суми грошей. Одні платять за звільнення в'язня, інші – щоб родича не передали спецслужбам, лояльним до Асада.
"В моєму місті є принаймні дві такі неофіційні тюрми. У них є право викрадати людей і продавати їх. Їх використовують для збору додаткових грошей", - розповів The Times неназваний сирійський волонтер.
Ще один юрист з Дамаску розповів журналістам, що багато його колег продають інформацію про викрадених людей.
"Посередником може бути юрист, офіцер служби безпеки чи будь-хто, хто має зв'язки із системою безпеки. Мільйони сирійських фунтів сплачуються таким чином щомісяця. Деяким людям доводиться платити десятки тисяч доларів, але вони не отримують інформації або їм просто брешуть про долю їхніх дітей", - розповів Міхаель Шаммас, який нещодавно втік з Сирії до Бейруту.
Правозахисна організація Syrian Network for Human Rights зафіксувала зникнення 65 тисяч людей, серед яких 3,8 тисячі дітей. В січні дезертир сирійської поліції, який працював фотографом у відділі судово-медичної експертизи, передав західним слідчим фотографії 11 тисяч чоловіків, які померли у тюрмах Сирії від тортур. Родичі зниклих безвісти кажуть, що лишилися без надії.
"Я застрягла десь посередині. В мене немає сил йти вперед чи оглядатися назад", каже дружина юриста Мохаммада Іссама Заглоуля, якого викрали в жовтні 2012 року.
"Не можу будувати майбутнє без нього. Я у відчаї, але треба рухатися далі заради дітей", - каже жінка.
Багато людей тримають у в'язницях без суду. А кількість зниклих безвісти продовжує зростати. В цей же час, правозахисники звинувачують у злочинах проти людства не лише режим Башара Асада, а й його російського союзника. В організації Physicians for Human Rights звинуватили Росію у бомбардуванні лікарень в Сирії.
У організації уточнили, що від авіаударів Росії 2 жовтня постраждала лікарня в місті Латаміна, на півночі Сирії. Перед тим медичний заклад став жертвою барельної бомби, яку скинул урядові сирійські сили. Того ж дня, російська бомба також поцілила у відділення швидкої допомоги в місті Бенін. 3 жовтня під час бомбардування в місті Латакія постраждала клініка "Аль Бурнас", яка лишилася єдиним медичним закладом з гінекологічно-акушерським відділенням на цілу провінцію. Після російського удару весь медичний персонал і пацієнтів евакуювали. Тепер клініка надає лише обмежену невідкладну допомогу.