UA / RU
Підтримати ZN.ua

Reuters поспілкувався з російськими солдатами, які воювали в Україні

Британське агентство поспілкувалось з п'ятьма військовими, які разом з товаришами нещодавно залишили службу з-за того, що солдатів відправляють в Україну.

Через небажання брати участь у конфлікті на сході України російські солдати групами залишають армію, передає британське агентство Reuters.

Reuters зв'язався з п'ятьма військовими, які разом з товаришами нещодавно залишили службу, в тому числі і з двома з них, які зізналися, що звільнилися з-за того, що солдатів відправляють в Україну.

Один з них - колишній військовий, який служив в елітній Кантемирівській танкової дивізії, зараз живе в Москві. На умовах анонімності він розповів агентству, що влітку 2014 року був відправлений у Ростовську область на навчання, але замість цього опинився в Україні на танку в складі бронеколонны, його екіпаж керував модернізованим російським танком Т-72Б3.

"Якийсь підполковник вже після перетину кордону сказав, що можуть посадити за невиконання наказу", – цитує його агентство.

Молодий чоловік сказав, що бачив, як солдати відмовлялися воювати.

"При мені таких було двоє. Кудись їх забрали. Підполковник говорив, що на них завели кримінальну справу, а насправді, ми їм потім подзвонили, вони вдома були, просто звільнилися", - зазначив колишній танкіст.

За словами молодої людини, він пробув в Україні з серпня до початку вересня 2014 року і повернувся в Росію під час перших мирних переговорів. Після повернення в Росію солдатам пообіцяли відрядження, бойові медалі, зазначив він, але в підсумку ні він, ні його товариші не отримали нічого з обіцяного, навіть після того, як нагадали про обіцянки своїм командирам.

"Вирішили звільнитися. Нас було 14 осіб", – додав колишній танкіст.

Reuters вивчив листування начальника відділу кадрів Західного військового округу Віктора Мисковца та секретаря Союзу комітетів солдатських матерів Валентини Мельникової, в якій згадані імена дев'ятьох солдатів, які залишили Кантемировскую дивізію.

У листах правозахисники просили звільнити солдатів, які подали рапорт про розірвання контракту. Командування не хотів це робити, розповів агентству один з військових. Служба в Україні в листуванні не згадується. В результаті військові були звільнені.

Троє солдатів зі списку підтвердили, що вони нещодавно звільнилися з армії, однак про Україну говорити відмовилися. Мисковець і його заступник не відповідали на дзвінки. Представник російського Міноборони відмовився коментувати звільнення військових з Кантемирівській дивізії і їх відправку в Україну.

Інший солдат, якому 21 рік, на умовах анонімності розповів агентству, що командував розрахунком реактивної системи залпового вогню Град і що також звільнився з армії через український конфлікт. Влітку 2014 року його машина зайняла позицію приблизно в Ростовській області, приблизно в 2 км від українського кордону на південно-заході Росії.

"Їхали без розпізнавальних знаків. Ми зняли всі свої кокарди, петлиці, шеврони. Все це прибрали. Сказали, що в польових умовах без цього усі ходять", -розповів він.

На початку вересня бойовий розрахунок отримав наказу відкрити вогонь по цілі, яка перебувала на відстані 17 км, продовжив він, припустивши, що ціль перебувала в Україні.

Від своїх товаришів військових дізнався про інші батареї з його військової частини, які перейшла кордон і провели в Україні десять днів, додав співрозмовник агентства. Коли наприкінці січня цей солдат був у відпустці, його несподівано викликали назад в свою частину. Його перемістили в іншу батарею, яка повинна була їхати кудись на навчання в Ростовську область.

"Сказали, що там будуть масштабні навчання проходити і задіяна дуже велика угруповання військ", - зазначив він.

Тоді він і четверо інших солдатів вирішили, що "ліпше піти з армії, ніж відправитися воювати в Україну". Процедуру звільнення, як каже військовий, вони закінчили у березні. Ця інформація підтверджується документами правозахисників та військової прокуратури.

Росія неодноразово спростовувала інформацію про участь російських військовослужбовців у військових діях на сході України. На прямій лінії 16 квітня 2014 року президент Росії Володимир Путін сказав: "Кажу вам прямо і виразно: російських військ на Україні немає".

Читайте також: Біля українського кордону помітили вісім російських Мі-8

Раніше The Guardian пише про те, як Росія замовчує про смерть сотень своїх солдатів в Україні.