UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Репортери без кордонів» вважають однією з головних загроз свободі слова у світі інформаційний хаос

На 1-му місці за свободою ЗМІ – Норвегія, на останньому, 177-му, – Туркменістан, РФ – на 155-му, Україна – на 106-му.

Організація "Репортери без кордонів" (RSF) представила щорічний "Індекс свободи преси" за 2022 рік, де оцінюється стан журналістики у 180 країнах.

Цього року у доповіді спеціально підкреслюються катастрофічні наслідки новин та інформаційного хаосу у нерегульованому світовому інформаційному онлайн-просторі, в якому розповсюджуютьсяфейкові новини та пропаганда.

Автори доповіді констатують: інформаційний хаос призвів до подвійної поляризації у світі – на рівні поляризації ЗМІ, які розпалюють розбіжності всередині країн, а також поляризації між країнами на міжнародному рівні.

На міжнародному рівні демократії слабшають через асиметрію між відкритими суспільствами та деспотичними режимами, які контролюють свої ЗМІ та онлайн-платформи, ведучи пропагандистські війни проти демократій.

Як зазначають автори документа, вторгнення Росії (155-е місце в Індексі) в Україну (106-е місце), що відбулося наприкінці лютого, відображає цей процес, оскільки початку війни передувала російська пропагандистська війна.

Китай (175-е місце), один із найрепресивніших автократичних режимів у світі, використовує свій законодавчий арсенал, щоб ізолювати населення від отримання незалежної інформації та відрізати його від решти світу, особливо від населення Гонконгу (148-е місце).

Відсутність свободи преси на Близькому Сході продовжує впливати на конфлікт між Ізраїлем (86 місце), Палестинською Автономією (170 місце) та іншими арабськими державами.

Говорячи про Росію та розв'язану нею війну в Україні, «Репортери без кордонів» особливо відзначають такі фактори, як «убитих та поранених журналістів у польових умовах, рівень цензури, небачений із радянських часів та масову дезінформацію».

RSF говорить про 5 журналістів, які загинули в Україні з початку війни. У доповіді зазначається, що «в самій Росії уряд встановив повний контроль над новинами та інформацією, встановивши на час війни велику цензуру, заблокувавши ЗМІ і переслідуючи журналістів, які не підкоряються, змусивши багатьох з них покинути країну. Це почалося в 2021 році, після посилення закону про ЗМІ, коли деякі з них кваліфікуються як «іноземні агенти», і судових переслідувань, пов'язаних з висвітленням долі дисидента Олексія Навального, який нині перебуває в ув'язненні».

За даними Репортерів без кордонів, цей контроль інформації не обмежується межами Росії. «Кремль нав'язує своє бачення війни деяким своїм сусідам, особливо Білорусі (153-те місце), де незалежні журналісти продовжують зазнавати переслідувань за свою роботу... і де понад 20 працівників ЗМІ нудиться у в'язниці. Олександр Лукашенко, не вагаючись, направив 23 травня 2021 року літак, щоб заарештувати опозиційного журналіста, який виїхав у вигнання. Дедалі більше ЗМІ отримують тавро «екстремістських», а читання та розповсюдження їхнього контенту в соціальних мережах підлягає кримінальному переслідуванню».

У доповіді RSF також зафіксовано тиск Росії на уряди країн Центральної Азії на ЗМІ, що гарантує, що вони висвітлюють конфлікт більш «нейтрально». У Туркменістані (177 місце) ЗМІ – всі вони контролюються урядом – ігнорують війну в Україні.

Найвільніше у світі у 2022 році преса відчуває у скандинавських країнах – Норвегії (1-е місце), Данії (2-е місце) та Швеції(3-е місце). У десятці лідерів несподівано опинилися 2 країни, що входили до колишнього СРСР – Естонія (4 місце) і Литва (9 місце).

При цьому традиційний лідер у сфері свободи преси – Євросоюз, незважаючи на добрі показники у низці країн, зіштовхнувся із негативними тенденціями. У доповіді наголошується «запекла ворожість із боку протестувальників проти заходів громадської охорони здоров'я, спрямованих на боротьбу з коронавірусом». У Німеччині (16-е місце), Франції (26-е місце), Італії (58-е місце) та Нідерландах (28-е місце) журналісти зазнали фізичного нападу; Крім того, журналісти стикалися з образами та загрозами всіх видів по всьому континенту.

Уряди у Словенії (54 місце), Польщі (66 місце), Угорщини (85 місце), Албанії (103 місце) та Греції (108 місце), за словами RSF, посилили закони проти журналістів.

Читайте також: Олександр Лукашенко — людина року в номінації "корупція та організована злочинність"